Polonya ve Ukrayna liderleri bir arada: Gündem tarım anlaşmazlığı

Polonya başbakanı Donald Tusk bugün Ukraynalı mevkidaşı Denys Shmygal'i, Ukrayna'dan tarım ithalatı ve protestolarına devam eden Polonyalı çiftçilerin sınır blokajlarını hafifletmeyi tartışmak amacıyla uzun süredir beklenen görüşmeler için ağırladı.

Polonya ve Ukrayna liderleri bir arada: Gündem tarım anlaşmazlığı

, Rus işgaline karşı mücadele eden 'nın sadık bir destekçisi oldu.

Ancak çiftçilerin Ukrayna'dan yapılan ithalatın kendi ürünlerinin fiyatlarını düşürdüğünden şikayet etmesiyle son aylarda ekonomik anlaşmazlıklar iki ülkeler arasındaki ilişkileri bozdu.

Bugün başbakanı Donald Tusk, Ukraynalı mevkidaşı Denys Shmygal'i Varşova'da ağırladı.

Görüşmeler başlarken Polonya Başbakanı Tusk X sosyal medya hesabında, "Özgür bir Ukrayna olmadan güvenli bir Avrupa olmayacak " paylaşımında bulundu.

Shmygal ise sosyal medyada, "Pragmatik ve yapıcı bir diyaloğa ve etkili çözümlerin geliştirilmesine güveniyoruz" diye yazdı.

Şu ana kadar ülkeler arasında yalnızca alt düzey görüşmeler yapıldı ve çok az ilerleme kaydedilebildi.

POLONYA ANLAŞMAYA İSTEKLİ DEĞİL

tarafı son toplantı öncesinde beklentileri azaltmaya çalıştı.

Tusk'ın özel kalemi Jan Grabiec, devlet haber ajansı PAP'a verdiği demeçte, "Bu görüşmelerden sonra tarımsal konularda herhangi bir atılım veya belirli bir anlaşma beklemek zor. Bu konuda farklı beklentiler var" diye konuştu.

'nın tarım sektörü, Rusya'nın 2022'deki işgali nedeniyle felce uğradı. Karadeniz'deki birçok ihracat yolu tıkandı ve çatışma nedeniyle tarım arazileri kullanılamaz hale geldi.

Müttefikler arasındaki savunma işbirliğini görüşmek üzere her iki hükümetin bakanları arasında görüşmeler yapılması planlanıyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...