Putin ve Erdoğan sınıf arkadaşı gibi...

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, Başbakan Erdoğan ile Rusya Başbakanı Putin'in, Soçi'de yaptıkları görüşme sırasında sınıf arkadaşları gibi davrandığını" söyledi.

Anadolu Ajansı 22.05.2009 - 12:22

Putin ve Erdoğan sınıf arkadaşı gibi...

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Soçi'de yaptıkları son görüşmede yemek sırasında "sınıf arkadaşları gibi davrandığını" söyledi.

Büyükelçi Akıncı, Rus RBC gazetesinin düzenlediği internet konferansında, Rusya-Türkiye ilişkilerinin yanı sıra Erdoğan'ın 16 Mayıs'ta Rusya'nın sayfiye kenti Soçi'de Putin ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi.

Erdoğan ve Putin'in 10 dakikalık baş başa görüşme yapmalarının planlandığını, ancak bu görüşmenin yaklaşık 3 saat sürdüğünü belirterek şunları kaydetti:

"Bu tür buluşmalarda özellikle müzakerelerin yapıldığı atmosfer önemlidir. Yemekte Başbakanımızla birlikte, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve ben vardım. Vladimir Putin'in yanında Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ve Gazprom Başkanı Aleksey Miller bulunuyordu. Başbakanlarımız yemek sırasında sanki sınıf arkadaşıymış gibi davranıyorlardı, çok samimi bir hava vardı. Çok iyi havada geçen yemekte birkaç konuya değinildi ve hiçbir görüş ayrılığı olmadı. Sanki başbakanlar aynı ülkenin sakinleriymiş gibi bir ortam vardı."

Putin'in Erdoğan'ın yemek sırasında yaptığı Türkiye davetini kabul ettiğini belirten Akıncı, Erdoğan ile Putin'in 4-5 yıl içinde 8 defa buluştuğunu belirtti.

TİCARET HACMİ 38 MİLYAR DOLARA ULAŞTI
Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin 2004 yılında 10 milyar dolar civarında olduğunu, bunun geçen yıl 38 milyar dolara yükseldiğini söyleyen Akıncı, "Oysa 2000 yılında ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi ancak 4,5 milyar dolardı. Ancak bu yılın ilk üç aylık döneminde ikili ticarette yüzde 44 oranında düşüş oldu. Türkiye'nin Rusya'ya ihracatının düşüşüyse daha da fazla, yüzde 53,2 oldu" ifadesini kullandı.

GÜMRÜK REJİMİ İHRACATIMIZI DÜŞÜRDÜ
Büyükelçi Akıncı, gümrükler konusundaki bir soru üzerine de, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatında ocak-mart aylarında yüzde 26, son bir yıl içinde ise toplam yüzde 53,2 oranında düşüş olduğunu belirterek, "İhracatımızın bu kadar büyük düşüşünün başlıca nedenlerinden biri, Türk mallarına uygulanan gümrük rejimidir. Rusya'ya gelen mallarımıza ya teker teker sayım yapılıyor ya da mallar uzun süre gümrükte bekletiliyor" dedi.

Bazı ürünlerin Rus gümrüklerinde 6 ay bekletildiğini kaydeden Akıncı, "Oysa uygulama şöyle olmalıdır: Gümrük bunlara kaçak mal diye el koymalı ya da serbest bırakmalıdır. Türk inşaat malzemeleri bile gümrükte 45 gün tutuluyor. Bu ürünler Rusya'da inşa edilen tesisler için geliyor ve dolayısıyla inşaat işleri yavaşlamış oluyor" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...