Rusya'nın "çıkmazda" olduğunu ve durumun "basit" olmadığını vurgulayan Gorbaçov, değişimler olmadığı taktirde, altı yılı kaybetme riskinin bulunduğunu, gelecekteki devlet başkanının bunu çok ciddi olarak düşünmesi gerektiği kanısını taşıdığını belirtti.

Gorbaçov, "gelecekteki devlet başkanının hiçbir değişiklik yapmaması ve sadece iktidarını korumayı düşünmesi durumunda yanlış yapmış olacağını" ifade etti.

Moskova'da tarihi Kremlin Sarayı'nda iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin kurultayında ülkenin uzun vadede geleceğine ilişkin Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile Başbakan Vladimir Putin arasında "başbakanlık-devlet başkanlığı dönüşüm planı" büyük alkışla kabul edilmişti.

Medvedev, Putin'in Mart 2012'de devlet başkanlığı seçiminde aday olmasını onayladıklarını bildirmesiyle Vladimir Putin de 4 Aralık genel seçiminde resmen "Medvedev, Birleşik Rusya'nın baş adayı ve Başbakan olsun" demişti. Putin böylece anayasa temelinde yeni 6 yıllık görev dönemiyle kendisine 2024 yılına dek devlet başkanlığı yolunu açmış oldu.

Putin, yeni Rus çağında Medvedev'le dönüşüm esasını birkaç yıl önce kararlaştırdıklarını da resmen söylemişti.

Bazı ekonomi kaynakları Medvedev'e oranla "muhafazakar ve eski istikrarlı devlet temellerine bağlı" Putin'in üçüncü devlet başkanlığı döneminde ülke ekonomisinin durgunluğa gireceğini öne sürüyor.