Japonya'da nükleer tehdit büyüyor. Gece yarısı Fukuşima Dai-İçi nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe yeniden yangın çıktı. Yangın üç saat içinde söndürüldü ancak sabah saatlerine doğru santralin girişinde, radyasyon seviyesinde ani artış tespit edildi.

İlişkili Haberler


Japon Nükleer Güvenlik Ajansının bir yetkilisi yaptığı açıklamada, santralin giriş kapısında radyasyon seviyesinin önce 6,4 mSv yükseldiğini daha sonra da 2,9 mSv düştüğünü belirtti. Radyasyon seviyesi ölçümünde, 10 mSv insan için ölümcül dozu ifade ediyor.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano ise Fukuşima santralinde radyasyon seviyesinin her saat başında değiştiğini ve sağlığa zararlı oranlara vardığını ifade etti. Yukio ayrıca, santralde soğutma çalışması yürüten 50 kadar çalışanı geçici olarak tahliye edilerek, daha güvenli bir yere götürüldüklerini belirtti. İlerleyen saatlede santrali reaktörünün soğutma işlemi için gönderilen Japonya ordusuna ait helikopterin reaktöre su dökmeyi başaramadı. 

Fukuşima santralinin 3 numaralı reaktörünün tepesinde de duman görüldüğünü söyleyen Edano, reaktörün koruma kabının zarar görmüş olabileceğini, bunun sonucunda da reaktörün buhar kaçırmış olabileceğini kaydetti.

Yukio, nükleer bir felaketi önlemek amacıyla, Japon hükümetinin ABD ordusunun yardımına başvurmayı düşündüğünü belirtti.

RADYOAKTİF MADDELER HAVAYA KARIŞTI
Japonya’da Fukuşima nükleer santralında dün sabaha karşı meydana gelen dördüncü patlamanın ardından tüketilmiş yakıt depolama havuzunda çıkan yangın ile radyoaktif maddeler doğrudan atmosfere karıştı. Başkent Tokyo’dan Rusya’ya kadar havadaki radyasyon seviyesinde artış tespit edildi. Japon hükümeti, radyasyon seviyesinin insan sağlığını etkileyebilecek düzeye ulaştığını açıkladı ve santralın civarı uçuşa yasak bölge ilan edildi.

Başbakan Naoto Kan, santralın 30 kilometre çevresinde yaşayanların evlerinden çıkmamasını istedi. Santralı işleten TEPCO, tesis çevresinde bir saat duran bir kişi, yıllık izin verilen miktarın sekiz katı kadar radyasyona maruz kaldığını duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü, Japon yetkililerin şu ana kadar tahliye, sığınak sağlama ve potasyum iyodid stoklarının yeniden konumlandırılması dahil olmak üzere gerekli tüm önlemleri aldığını belirtti.

‘TOKYO ŞİMDİLİK GÜVENLİ’
Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu'ndan Matthias Schmale, yaptığı basın toplantısında, "Japon Kızılhaçı bize radyasyon sızıntısıyla ilgili olarak Tokyo'nun güvenli olduğunu ve yabancıların gelebileceğini bildirdi" dedi.

Schmale ayrıca, Japonya'nın tsunami felaketine karþı büyük bir uluslararası kurtarma operasyonu talep etmediğini, ancak muhtemelen mali yardıma ihtiyacı olacağını söyledi.

5 VE 6 NOLU REAKTÖRLERE SU VERİLİYOR
Tokyo Elektrik şirketi, deprem ve tsunami felaketinin ardından soğutma sisteminde arıza meydana gelen nükleer santralin 5 ve 6 numaralı reaktörlerine su verildiğini açıkladı.

KAZA DERECESİ KAÇ?
Bu gelişmelerin ardından Fransa’daki Nükleer Güvenlik İdaresi (ASN) Başkanı Andre-Claud Lacoste, Fukuşima 1 nükleer santralındaki iki numaralı reaktörün durumunun değerlendirilmesinden sonra, kazanın derecesinin, 1 ile 7 arasındaki Uluslararası Nükleer ve Radyolojik Durum Ölçeği’ne göre 6 olduğunu belirtti. Ölçeğe göre 1986’da Ukrayna’nın Çernobil nükleer santralında meydana gelen patlamanın büyüklüğü 7 olarak kabul ediliyor. Ancak Japon Nükleer Güvenlik Ajansı, ASN’nin bu açıklamasını teyit etmedi.

Ülkedeki nükleer santral uzmanları ise, Fukuşima’da aşırı ısınan kullanılmış yakıt depolama havuzuna havadan helikopterlerle su sıkılması için ABD ve Japon ordusundan yardım istenebileceğini söyledi. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ise Japonya’nın verilerinin, Fukuşima nükleer santralındaki radyoaktivite seviyesinin keskin bir şekilde düştüğünü gösterdiğini açıkladı. Ancak yine de santraldaki sorun tam anlamıyla kontrol altına alınabilmiş değil.

50 KAHRAMAN ÖLECEK
Fukuşima’daki santralda aşırı ısınan reaktörlere müdahale eden 50 işçi ve mühendis ise kahraman ilan edildi. Bu işçi ve mühendisler yoğun radyasyona maruz kaldıkları için ölüme mahkûmlar. 50 Fukuşima kahramanı için sosyal paylaşım ağları Facebook ve Twitter’da teşekkür ve destek kampanyaları yürütülüyor.