Rice 'su işkencesi'ne onay vermiş

Eski ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın ulusal güvenlik danışmanı olduğu dönemde, terör zanlılarına ‘su işkencesi’ olarak adlandırılan sorgu yönteminin kullanılmasına onay verdiği ortaya çıktı

23.04.2009 - 17:27

Rice 'su işkencesi'ne onay vermiş

Senato İstihbarat Komitesi'nin bulgularına göre, Rice 2002 yılında El Kaide zanlısı Ebu Zübeyde'ye su işkencesi uygulanmasına rıza göstermiş.

Waterboarding olarak bilinen su işkencesiyle, bir yere sırtüstü yatırılarak elleri ve ayakları bağlanan zanlının yüzüne bir bez parçası kapatıldıktan belli aralıklarla su dökülerek boğulmakta olduğu hissi yaratılıyor.

Geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanan belgeler, bu yöntemin aralarında Ebu Zubeyde ve Halid Şeyh Muhammed'in de bulunduğu zanlılalara 266 kez uygulandığını ortaya koydu.

Eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney, yöntemin sonuç verdiği görüşünde.

Son açıklanan ayrıntılar bu yönteme ilişkin zaman çizelgesini de ortaya çıkardı.

MAYIS 2002’DE BAŞLAMIŞ
Buna göre, Rice ve Bush yönetiminin diğer üst düzey yetkililerinin ''sorgulama konusunda su işkencesi de dahil olmak üzere alternatif yöntemler'' konusunda ilk kez Mayıs 2002'de bilgilendirildikleri anlaşılıyor.

CIA'nin bu yöntemleri Mart 2002'de Ebu Zübeyde üzerinde uygulamak istediği yine ortaya çıkan ayrıntılardan.

Dönemin CIA Başkanı George Tennet ile 2002 temmuzunda görüşen Rice, ''Adalet Bakanlığı'nın onaylaması şartıyla CIA'nin teklif ettiği sorguları yürütmesi tavsiyesi''nde bulunuyor.

Belgeler, bir yıl sonra da CIA'nin, Rice, Cheney ve Adalet Bakanı John Ashcroft'un da aralarında bulunduğu yetkilileri su işkencesi ve diğer yöntemlerin uygulanması konusunda bilgilendirdiğini ortaya koyuyor.

Senato raporu, yetkililerin CIA'ye yöntemlerin hukuki olduğunu ve yönetimin politikasını yansıttığını söylediklerine dikkat çekiyor.

İKİ TUTUKLAYA 266 KEZ UYGULANMIŞ
CIA belgeleri Zubeyde'nin 83, 11 Eylül saldırılarının mimarı olduğu öne sürülen Halid Şeyh Muhammed'in de 183 kez su işkencesine maruz kaldıklarını ortaya koyuyor.

Diğer sorgu yöntemleri arasında bir hafta süren uykusuz bırakma, çırılçıplak soyunmaya zorlama da sayılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...