Filistin’i ziyaret eden Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas dün Ramallah’da Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve hükümet yetkilileri ile biraraya geldi.

Dimitris Hristofyas mücadeleci Filistin halkıyla Rum yönetimi arasında dayanışma bulunduğunu söyledi. Hristofyas Filistin’de bir hastane kurulması için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir milyon euro bağışlayacağını açıkladı.

Rum kesimindeki Filistin temsilciliğinin en üst düzeye yükselteceklerini açıklayan Hristofyas, Filistin temsilcisinin büyükelçi statüsüne yükseltileceğini bildirdi.

Hristofyas, "Kıbrıs Rum Kesimi yakında Filistin büyükelçisini kabul edecektir" dedi.

Hristofyas, tümüyle egemen sınırlara sahip bir Filistin devletinin kurulmasına yanı sıra, Filistin birliğini de desteklediklerini ifade etti, Filistin davasının ve Kıbrıs sorununun çözülmesini istediklerini söyledi.

‘AB-FİLİSTİN İLİŞKİLERİNDE KOORDİNATÖR OLACAĞIZ’
Hristofyas, Avrupa Birliği ile Filistin ilişkilerinin koordinasyonuna da destek verip, bunun üzerinde çalışacaklarını ifade etti.

Kıbrıs Rum halkının Filistin halkına dayanışma duyguları bulunduğunu ifade eden Hristofyas, iki halkın derin tarihi ve kültürel ilişkileri olduğuna dikkat çekti, bu ilişkilerin Filistin lideri Yaser Arafat’la Rum lider Makarios’tan geldiğini söyledi.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VURGUSU
Kıbrıs sorunu ile Filistin meselesi arasında ilişki bulunduğunu öne süren Hristofyas, her iki tarafın sorunlarının çözümünde Birleşmiş Milletler kararlarının ve uluslararası hukukun uygulanmasını talep ettiklerini vurguladı. Hristofyas “Ülkelerin egemenliklerine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmelidir” dedi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’sa, Hamas'a çağrı yaparak, "Filistin’de yapılacak devlet başkanlığı, milletvekilliği ve Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin birleştirilmesini önerdi.

‘BÖLÜNMEYE SON’
Abbas, Kıbrıs Rum yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas'ın, Ramallah'ı ziyareti sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da binlerce Filistinlinin sokaklara çıkarak "bölünmeye son verilmesi" talebinde bulunduğunu hatırlattı. Abbas "Seçimleri birleştirmek Filistinliler arasında bugün yaşanan bölünmeyi gidermenin tek yoludur” dedi.

Hristofyas Abbas görüşmesinden sonra Kıbrıs Cumhuriyeti ve Filistin Yönetimi arasında beş işbirliği anlaşması imzalandı.