Rum medya patronu öldürüldü

Kıbrıs Rum Kesimi'nde en büyük medya kuruluşunun patronu evinin önünde vurularak öldürüldü.

Anadolu Ajansı 12.01.2010 - 12:17

Rum medya patronu öldürüldü

Kıbrıs Rum kesiminde, bünyesinde muhafazakar Simerini gazetesi, Sigma televizyonu, Radyo Prodo ile 25 dergiyi barındıran en büyük medya kuruluşu DİAS medya grubunun patronu Andis Hacıkostis dün akşam uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Rum basın kuruluşlarının haberlerine göre, dün akşam, Lefkoşa'daki evinin önünde aracından indiği sırada kimliği belirsiz bir kişinin silahlı saldırısına uğrayan 41 yaşındaki Hacıkostis, göğsünden aldığı 2 kurşun yarasıyla hayatını kaybetti.

Cinayetin duyulmasının ardından, başta Rum Meclis Başkanı Marios Karoyan olmak üzere Rum siyasiler olay yerine gitti.

ÜLKEMİZİ İSTİKRARSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR
Kıbrıs Rum yönetimi Meclis Başkanı Marios Karoyan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bazıları ülkemizi istikrarsızlaştırmak istiyor, ancak başarılı olamayacaklar, çünkü demokrasimiz güçlüdür" dedi.

Rum radyosunun haberine göre, Hacıkostis, ABD ve Fransız büyükelçilikleri ile Rum istihbarat örgütü KİP'in merkez binasının yakınında, işlek bir yolda bulunan evinin önünde, aracından indiği sırada, sürat motoruyla kendisine yaklaşan iki kişi tarafından, yakın mesafeden ateş açılarak öldürüldü.

Polis, olay yeri yakınlarında, saldırganlardan birine ait olduğu sanılan plastik bir başlık buldu.

Hacıkostis'in yapılan otopsisinde, av tüfeğiyle yakın mesafeden ateş açılarak, göğsünden ve sırtından aldığı yaralarla öldüğü tespit edildi. Hacıkostis'in cenazesi, yarın güney Lefkoşa'da toprağa verilecek.

Bu arada, Dias Medya Grubu'nun sahibinin Kostas Hacıkostis olduğu, öldüren Andis Hacıkostis'in ise Kostas'ın oğlu ve medya grubunun uluslararası danışmanı olduğu belirtildi.

HRİSTOFYAS BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİNDE BULUNDU
Bu arada Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, Kıbrıs görüşmelerinden, öldürülen Dias Medya Grubu'nun üst düzey yöneticisi Andis Hacıkostis'in cenaze töreni için değil, ailesine başsağlığı dilemek üzere ayrıldığı öğrenildi.

Bir BM yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Hristofyas, cinayete kurban giden Andis Hacıkostis'in babası Kostas Hacıkostis'e başsağlığı ziyaretinde bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un Lefkoşa ara bölgedeki ikametgahında yoğunlaştırılmış görüşmelerde bulunan Hristofyas, öğle saatlerinde görüşmelerden kısa süreliğine ayrılarak, Andis Hacıkostis'in ailesine başsağlığı dilemiş ve daha sonra görüşmeye dönmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...