Rumlar yeni silahlar alıyor

Kıbrıs Rum yönetimi, Rum Milli Muhafız Ordusu için, Rusya'dan 41 adet daha ikinci el T-80 tankı alıyor.

Anadolu Ajansı 11.07.2009 - 16:59

Rumlar yeni silahlar alıyor

Rum Politis gazetesinin haberine göre, Rum meclisi savunma komitesi, Rusya'daki ihracatçı firma Rosobonexport'dan, 41 adet daha T-80 tipi ikinci el tank satın alımı için, kapora olarak 11 milyon 500 bin avroluk ödeneği hafta içinde serbest bıraktı.

Gazete, tank satın alımı için kaporanın savunma komitesinde serbest bırakılmasından önce Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, Rum meclisinde temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla görüştüğüne işaret ederek, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun(RMMO) 1990'lı yıllarda da Rusya'dan aynı tipte tanklar satın aldığını hatırlattı.

RMMO'nun, 2003 yılında satın aldığı MİLAN füzeleri haricinde uzun yıllardan beridir ilk kez yeni silah sistemleri satın aldığına dikkati çeken gazete, Tasos Papadopulos hükümetinin yeni silah sistemi satın almak istediğini, ancak çeşitli nedenlerle bunu hayata geçiremediğini yazdı.

Gazeteye göre, NORINCON isimli Çin devlet şirketinden 84 adet 155'lik top satın alınmaya çalışılmış, ancak sözleşmelerin dahi imzalanmış olmasına rağmen Pekin, Ankara'nın diplomatik müdahaleleri sonucunda geri adım atmıştı.

EN BÜYÜK SİLAH İTHALATÇILARINDAN
Gazete başka bir haberinde de Güney Kıbrıs'ın, dünya çapında, en çok küçük ve hafif silah ithali yapan ülkelerden biri olduğunu ve BM kaynaklarına dayanarak, ABD ve Suudi Arabistan'ın ardından üçüncü sırada bulunduğunu yazdı.

Gazeteye göre, Cenevre Uluslararası İlişkiler Akademisi'nin yayımladığı 2009 silah izleme raporunda, 2000'den 2006'ya kadar dünya çapındaki küçük silah ticareti cirosunun yüzde 28 artarak 2 milyar 900 milyon dolara ulaştığı kaydedildi.

Raporda, en büyük, küçük ve hafif silah ithalatçıları ABD, Suudi Arabistan, Güney Kıbrıs ve Almanya olarak sıralandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...