Rus pilotun cenazesi Türkiye'nin yardımıyla Rusya'ya gönderildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'de düşürülen Rus Su-25 savaş uçağının enkazına ulaşılabilmek için Türkiye'den yardım istedi. Rus pilotun cenazesi  de Türkiye'nin yardımıyla Rusya'ya gönderildi.

rusya uçak Su-25 türkiye idlib060218.jpg

TASS haber ajansının Rusya Savunma Bakanlığı'na dayandırdığı habere göre, Suriye'de düşürülen Rus Su-25 savaş uçağının pilotunun cenazesinin Rusya'ya ulaştığı belirtildi.

Haberde, Rus pilotun cenazesinin Türkiye'nin yardımıyla Rusya'ya gönderildiği de ifade edildi.

Uçağın vurulmasının ardından binbaşı Roman Filipov paraşütle atlamıştı. Rus pilot Filipov paraşütle atlayıp yere indikten sonra militanların çevresini sarması sonrası kendisini el bombasıyla havaya uçurmuştu.

Filipov'a ölümünün ardından "Rusya kahramanı" nişanı verildi. Pilot, Rus basınında da kahraman ilan edildi. Rus uçağının düşürülmesini El Nusra bağlantılı Heyet Tahrir El Şam isimli grup üstlenmişti.

RUSYA ENKAZ İÇİN DE TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEDİ 

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 3 Şubat’ta İdlib'de düşürülen Rus Su-25 savaş uçağının enkazında yapılacak tetkiklerin, saldırıyı yapanların bulunması için büyük önem taşıdığı belirtildi.

Enkaza ulaşmak için Türkiye’den de yardım istendiğine işaret edilen açıklamada, "Uçağın düşürülmesinde kullanılan füze tipini, üretildiği yeri ve Suriye'ye teslimat yollarını tespit edilmek için enkazın detaylı şekilde incelenmesi gerekiyor" ifadesi kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan cumartesi günü yapılan açıklamada, İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesi üzerinde uçuş yapan Rus Su-25 savaş uçağının düşürüldüğü ve pilotun hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Son bir haftadır Suriye'deki Beşşar Esad rejimi ve Rus savaş uçaklarının İdlib gerginliği azaltma bölgesine yönelik düzenlediği hava saldırılarında hastaneler, camiler, yerleşim yerleri ve mülteci kampları hedef alınırken, söz konusu saldırılarda onlarca sivil hayatını kaybetti.

Sayfa Yükleniyor...