Rusya ile Pakistan arasında "Pakistan Akımı" doğal gaz boru hattı inşa edilecek

Rusya Enerji Bakanlığı, Rusya ile Pakistan arasında "Pakistan Akımı" adlı doğal gaz boru hattının inşası için anlaşma sağlandığını duyurdu.

Anadolu Ajansı 28.05.2021 - 17:36 | Son Güncelleme : 28.05.2021 - 17:37

Rusya ile Pakistan arasında "Pakistan Akımı" doğal gaz boru hattı inşa edilecek

Rusya Enerji Bakanlığı, Rusya ile Pakistan anlaşmasını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasında arasında "Pakistan Akımı" adlı doğal gaz boru hattının inşası için anlaşma sağlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya Enerji Bakanı Nikolay Şulginov ile Pakistan'ın Moskova Büyükelçisi Şefket Ali-Khan'ın Pakistan Akımı projesinin inşası için anlaşma imzaladıkları belirtildi.

İki ülkenin, söz konusu anlaşmanın hazırlanması için önemli çalışmalar yaptığına işaret edilen açıklamada, "Bu anlaşmayla, şirketlerimiz projenin yakın zamanda uygulanmasına başlayabilecekler. Proje sayesinde Pakistan'ın enerji güvenliği, doğal gaz gibi çevre dostu bir kaynakla güçlendirilecek" ifadesi kullanıldı.

ABD YAPTIRIMI RİSKİ

Rusya ile Pakistan arasında Ekim 2015'te yaklaşık bin kilometre uzunluğunda ve yılda 12,4 milyar metreküp gaz kapasiteli "Kuzey-Güney" doğal gaz boru hattının inşasına ilişkin hükümetlerarası anlaşma imzalanmıştı.

Ancak proje konsorsiyumunda yer alan bazı Rus şirketlerine ABD tarafından yaptırım uygulanma riski nedeniyle projenin ortaklık yapısı 22 Mart'ta değiştirilmiş ve projenin adı Pakistan Akımı olarak belirlenmişti.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...