Rusya: Ortadoğu'daki gerilimden ABD sorumlu

Ortadoğu'daki gerilimden Washington'u sorumlu tutan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, ABD'nin Ortadoğu bölgesini "rehin aldığını" belirtti. Zaharova ayrıca Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna ile Karadeniz'de gemilerin güvenliğinin sağlanmasına dair hazırladığı anlaşmadan Kiev'in vazgeçtiği yönündeki iddiaya ilişkin, "Türk ortaklarımızla Karadeniz'e ilişkin konuları sürekli istişare ediyoruz" diye konuştu.

Rusya: Ortadoğu'daki gerilimden ABD sorumlu

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, başkent Moskova'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulundu.

'ın 'e saldırısı sırasında 'nin bazı füzeleri vurduğuna ilişkin değerlendirmesi sorulan Zaharova, ABD'nin bölgeleri ve halkları kendi amaçları doğrultusunda kullanma felsefesini benimsediğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Amerikalılar bölgedeki durumu sadece kendi lehine kullanmakla kalmıyor, ülkeleri ve bölgeyi iç ve dış siyasette rehin aldılar. Maalesef bu, bölgedeki durumun yeniden korkunç şekilde kötüleşmesine yol açtı. Amerikalıların siyaseti ile ilgili değerlendirmelerimiz değişmedi. Mevcut durumun, büyük ölçüde uluslararası hukuki temelin yok edilmesi amacıyla bölgede bölücü çizgilerin oluşturulmasına yönelik uzun vadeli siyasetin sonucu olduğunu düşünüyoruz."

Gazze'deki duruma da değinen Zaharova, "Gazze Şeridi'ndeki benzeri görülmemiş kriz, ABD'nin Arap ülkeleri ile İsrail arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi süreci ve bölgede genel durumuna dair kendi vizyonunu tek başına geliştirme girişimleri sonucu ortaya çıktı. Bununla birlikte Filistin meselesinin çözümü bilinçli olarak ertelendi" diye konuştu.

Zaharova, silahlı çatışma bölgelerinde yabancı askeri varlığın artırılmasının, özellikle de Amerikan askeri varlığının Doğu Akdeniz ve Kızıldeniz'de güçlendirilmesinin, gelecekte gerginliğin artması riskini taşıdığını sözlerine ekledi. 

RUSYA, ERMENİSTAN'DAN YANIT BEKLİYOR

Ermenistan, ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasında askeri ve siyasi alanda anlaşmalar yapıldığı yönündeki iddiaları da değerlendiren Zaharova,  şu yorumu yaptı: "Ermenistan yetkililerinden bu bilgilere dair net yanıt ve en güzeli bunların reddedilmesini bekliyoruz."

Rus sözcü, "Batı'nın Güney Kafkasya'yı rekabet alanına dönüştürerek "askerileştirdiğini" söyledi.

Zaharova son olarak Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna ile Karadeniz'de gemilerin güvenliğinin sağlanmasına dair anlaşma konusunda iki ay müzakereler yürüttüğünü hatırlattı.

Ukrayna'nın hazırlanan anlaşmadan vazgeçtiği yönündeki iddiaya ilişkin ise, "Türk ortaklarımızla Karadeniz'e ilişkin konuları sürekli istişare ediyoruz. Elbette Ukrayna'daki durum bağlamında diyaloğumuz sürüyor" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...