Suriye'nin kuzeyinde son günlerde önemli gelişmeler yaşanıyor. Söz konusu gelişmelerden biri, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Bab El hava sınır kapısının el değiştirmesi. Diğeri ise doğuda Rusya, YPG ve Suriye ordusu arasındaki işbirliği iddiası.

Bölgeyi ziyaret eden İngiliz gazeteci Robert Fisk tanık olduklarını İngiliz The Independent gazetesinde yazdı.

Fisk, Fırat nehrinin birkaç kilometre doğusunda bir "koordinasyon merkezi" kurulduğunu duyurdu. Çölde bir köy evinden ibaret olan merkezin, Rusya'nın destelediği güçlerle Amerika Birleşik Devletleri'nin silahlandırdığı güçler arasında olası çatışmayı önlemek amacıyla kurulduğunu belirtti.

Buradaki toplantıya bir Rus hava kuvvetleri albayının, genç bir YPG'linin, bir grup Suriyeli subayın ve aşiret güçlerinin katıldığını yazdı.

Independent'in haberine göre Rus subay, Fisk'e bilgi vermekten kaçındı. YPG'li ise merkezin Rus güçlerin Suriye Demokratik Güçleri'ne yönelik hava saldırısının ardından 10 gün önce kurulduğunu anlattı.

Rus güçlerle her gün konuştuklarını, Afrin'de de bir koordinasyon merkezlerinin bulunduğunu söyledi.

İDLİB SURİYE EL KAİDESİ'NDE

Suriye'nin doğusunda bu gelişmeler olurken Batı'da da Bab El hava sınır kapısı el değiştirdi.
Üç yıldan uzun süredir Ahrar üş-Şam'ın kontrolündeki sınır kapısı, eskiden El Kaide'ye bağlı olan Heyet Tahrir eş-Şam'ın kontrolüne geçti.

Ahrar üş-Şam, İdlib'in güneyine ve komşu Hama vilayetine çekildi. İdlib'in kent merkezi de Tahrir eş-Şam'ın kontrolüne geçti. İdlib'de iki milyondan fazla kişi yaşıyor.

Bölgedekiler kentin yeniden Rusya ve Suriye'nin bombardımanlarına hedef olmasından endişe ediyor. Rus basını ise, Rusya'nın İdlib'de çatışmasızlık bölgesi oluşturmak istediğini yazdı.

Sınır kapısının Tahrir eş-Şam'ın eline geçmesinin Türkiye sınırından yapılan insani yardımları aksatabileceği söyleniyor.