Rusya: Taliban'la iletişim halindeyiz

Rusya'nın Kabil Büyükelçisi, Afganistan'daki siyasi temsilcilikleri ve Orta Asya'nın güvenliği için Taliban ile irtibat halinde olduğu açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 09.12.2016 - 09:26

Rusya: Taliban'la iletişim halindeyiz

Rusya'nın Kabil Büyükelçisi Alexander Mantytskiy, başkent Kabil'de gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin Taliban ile iletişim kurduğuna yönelik iddialarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Afganistan'daki siyasi temsilciliklerimiz ve Orta Asya'nın güvenliği için Taliban ile irtibat halindeyiz." diyen Mantytskiy, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, İran, Pakistan ve Çin gibi ülkelerin de Taliban ile irtibat halinde olduğunu öne sürdü.

Büyükelçi Mantytskiy, ABD'nin terörle mücadele konusunda Afganistan'da başarılı olamadığını savundu.

DAEŞ'in Afganistan'da son günlerde artan etkinliğinden Rusya'nın tedirgin olduğunu dile getiren Mantytskiy, bu örgütün sadece Afganistan'ı değil belki Orta Asya'yı da tehdit ettiğini söyledi.

RUSYA DIŞİŞLERİNDEN AÇIKLAMA

Dışİşleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, herhangi bir gizli görüşme veya destekte bulunulmadığını, Rusya’nın Afganistan’da iki tarafla da görüşmeler içerisinde bulunduğunu ve bölgede barışı getirecek çözüm önerilerine destek verdiğini belirtti.

Afganistan'daki NATO birliklerinin başında bulunan Amerikalı General John Nicholson, daha önce yaptığı açıklamada, Rusya ve İran bağlantılarının Taliban'a bölgede istikrarı bozabilecek bir pozisyon oluşturabileceğini ifade etmişti.

Sayfa Yükleniyor...