Rusya: Ukrayna'daki Fransız askerleri "meşru hedef" olacak

Fransa'nın Ukrayna'da savaşan birlikleri eğitmek için Kiev'e asker göndereceğini açıklamasının ardından Rusya'dan açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'daki Fransız askerlerinin "statüleri ne olursa olsun" meşru hedef haline geleceğini söyledi.

Rusya: Ukrayna'daki Fransız askerleri "meşru hedef" olacak

, geçtiğimiz günlerde 'da savaşan birlikleri eğitmek üzere Kiev'e asker göndereceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu kararın ardından Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jean Claude Gakosso ile düzenlediği ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Lavrov, 'daki herhangi bir Fransız askeri eğitmeninin Rus Silahlı Kuvvetleri için "meşru bir hedef" olacağını söyledi.

Fransa'nın Ukrayna askerlerini eğitmek için göndereceği askeri eğitmenlere atıfta bulunarak, "Fransız eğitmenlerin zaten Ukrayna topraklarında olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullanan Lavrov, "Statüleri ne olursa olsun, askeri yetkililer veya paralı askerler silahlı kuvvetlerimiz için meşru bir hedefi temsil ediyor" diye konuştu.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov ise, "Ukrayna birliklerini eğiten eğitmenlerin herhangi bir dokunulmazlığa sahip olmadığını ve Fransız olup olmadıklarının önemli olmadığını" söylemişti.

FRANSA'DAN UKRAYNA'YA DESTEK KARARI

Başkomutanı Oleksandr Sırski, Fransız askeri eğitmenlerinin eğitim merkezlerine erişmesine izin veren belgeleri imzaladığını söylemişti.

Ancak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen hafta "söylentiler veya alınabilecek kararlar" hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Lavrov, son birkaç yılda Afrika kıtasını birkaç kez ziyaret etti. Dışişleri Bakanı, 'nın Moskova'nın Ukrayna'yı tam kapsamlı işgaline destek sağlama arayışında.

Son yıllarda bazı Afrika ülkeleri, Fransa ve ABD gibi geleneksel batılı ortaklarına karşı artan hayal kırıklığını dile getiriyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...