Rusya, Ukrayna'nın enerji altyapısı ve gaz üretim tesislerini vurdu

Savaşta karşılıklı saldırılar şiddetlenirken, Ukrayna dün gece Rusya'nın havadan bombardıman düzenlediğini ve iki can kaybının olduğunu duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı da Ukrayna'nın enerji altyapısı ve gaz üretim tesislerini vurduğunu açıkladı.

Rusya, Ukrayna'nın enerji altyapısı ve gaz üretim tesislerini vurdu

hava kuvvetleri, 'nın dün gece 'ya 16 füze ve 11 insansız hava aracı fırlattığını duyurdu.

Lviv bölgesinde 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Hava kuvvetleri sosyal medya platformu Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, 9 insansız hava aracı ile 9 füzeyi düşürmeyi başardıklarını bildirdi. Füzelerin hedefleri ise belirtilmedi. 

Rusya Savunma Bakanlığı da öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın altyapısı ve gaz üretim tesislerini vurduğunu duyurdu.

Bakanlık, saldırıda "yüksek hassasiyetli uzun menzilli hava tabanlı silahlar" ve insansız hava araçlarının kullanıldığını söyledi ve şunları ekledi: "Bu saldırı sonucunda silah, teçhizat ve mühimmat üretimi ve onarımı yapan savunma sanayi işletmelerinin faaliyetleri sekteye uğramıştır. Saldırının tüm hedeflerine ulaşılmıştır. Belirlenen hedefler vurulmuştur." 

Rusya bir haftayı aşkın bir süredir Ukrayna'daki enerji tesislerine yönelik hava saldırılarını önemli ölçüde arttırdı.

Ukrayna'nın en büyük özel enerji şirketi DTEK, dün günü yaptığı açıklamada, 6 santralinden 5'inin hasar gördüğünü ya da tahrip olduğunu ve üretim kapasitesinin yüzde 80'inin kaybedildiğini belirtti.

Onarımlarının ise 18 aya kadar sürebileceği kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...