Rusya'dan ABD'ye Polonya tepkisi

NATO'nun Rusya sınırında genişlemesinin güvenlik ve istikrara katkıda bulunmayacağını savunan Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, "Yayılmacı eylem Rus tarafından karşı eyleme yol açar" dedi.

Anadolu Ajansı 28.05.2018 - 17:52 | Son Güncelleme : 28.05.2018 - 17:54

peskov polonya rusya abd üs280518.jpg

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kremlin'deki basın sözcüsü Dmitriy Peskov, Polonya'da ABD üssünün kurulması iddialarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Böyle bir kararı her egemen devletin alabileceğini hatırlatan Peskov, "Fakat kıtadaki genel güvenlik atmosferinin sonuçları elbette ortadadır" ifadelerini kullandı.

NATO'nun Rusya sınırlarında kademeli olarak alt yapısını genişletmesinin güvenlik ve istikrara katkı sağlamayacağını belirten Peskov, "Tam tersine bu yayılmacı eylem Rus tarafından karşı eyleme yol açar" dedi.

Polonya Savunma Bakanlığı'nın gelecek ay Brüksel'de düzenlenecek olan NATO zirvesi öncesi, Washington'a Polonya'da kalıcı askeri üs kurması için 1,5-2 milyar dolar teklif ettiği belirtilmişti.

Polonya, mart ayında patriot hava ve füze savunma sistemi için ABD ile 4 milyar 750 milyon dolarlık sözleşme imzalamıştı.

Sayfa Yükleniyor...