Rusya’dan Greenpeace tutuklusuna kefalet izni

Rusya’da bir mahkeme, ülkenin açık denizlerdeki ilk petrol arama platformunu protesto ettikleri için tutuklanan 30 Greenpeace üyesinden bir tanesine kefalet izni tanıdı.

18.11.2013 - 16:13

Rusya’dan Greenpeace tutuklusuna kefalet izni

Rusya, 18 Eylül’de gerçekleştirdikleri protesto gösterisi nedeniyle tutuklanan 30 kişiden biri olan Yekaterina Zaspa’ya kefaletle serbest kalma şansı sundu.

Mahkeme, Greenpeace gemisinde sıhhıyeci olarak görev yapan Zaspa’nın serbest kalması için ödenmesi gereken kefaleti 2 milyon ruble (61 bin 300 dolar) olarak belirledi.

Kefalet şansı tanınmayan diğer tutuklular, 24 Şubat’ta mahkemeye çıkarılacak.

Aralarında Türk Gizem Akhan’ın da bulunduğu 30 protestocu için Rusya ‘korsan’ suçlamasında bulunmuştu. Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramalarına karşı çıkan ve barışçıl protestoda bulunan protestocuların suçlu bulunmaları halinde, 15 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Putin, 2 ay tutukluluk süresi belirlenen protestocuların ‘korsan olmadığını ancak detaylarını tam bilmediği olay esnasında petrol arama platformunu ele geçirmeye çalıştıklarını’ öne sürmüştü. Putin, bu tür bir durumda her türlü tehdidin yaşanabileceğini öne sürerek güvenlik yetkililerini savunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...