Rusya’dan Türkiye’ye ‘Patriot’ uyarısı

Rusya, Suriye sınırına Patriot füzesi yerleştirilmesi için NATO’ya başvuran Türkiye’yi uyardı. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, "Türkiye-Suriye sınırının silahlandırılması tabii ki, endişe edilmesi gereken bir durum" dedi.

Haberler 22.11.2012 - 12:50

Rusya’dan Türkiye’ye ‘Patriot’ uyarısı

Türkiye, Suriye sınırına savunma amaçlı Patriot füzeleri yerleştirilmesi için NATO’ya resmi başvuru yaptı.

Türkiye'nin Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesi için NATO'ya resmen talepte bulunması müttefik üyeleri tarafından olumlu karşılanırken, Moskova, bu konuda Ankara'yı uyardı.

Fransız haber ajansı AFP, Rusya'nın NATO Patriot füzeleri için Türkiye'yi uyardığını iddia etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, "Türkiye-Suriye sınırının silahlandırılması tabii ki, endişe edilmesi gereken bir durum" dedi.

'TÜRKİYE DİYALOG İÇİN YARDIM ETMELİ'
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lukaşeviç, Suriye'de çatışan iki tarafın diyalog başlatmaları için Türkiye'nin yardım etmesi gerektiğini de savundu.

Rusya, NATO radarlarının Malatya'nın Kürecik ilçesine yerleştirildiği dönemde de, Ankara'yı uyarmıştı.   

BAŞVURU DÜN YAPILMIŞTI
Türkiye, Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesi için NATO’ya resmen talepte bulunmuştu.

Ankara'nın konuyla ilgili mektubunun kendisine ulaştığını duyuran NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "Bu talebi gecikmeden ele alacağız" demişti.

ERDOĞAN: BU TEDBİR SAVUNMA AMAÇLI
Konuyla ilgili Pakistan’da açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, bu tedbirin savunma amaçlı olduğunu belirterek, “Bunun nereye yerleştirilip yerleştirilmeyeceği Silahlı Kuvvetlerimizin mensuplarının da uygun görmesiyle, onlar nereyi uygun görürlerse oralarda bu yerleşim olacaktır” demişti.

Sayfa Yükleniyor...