İlişkili Haberler

Avrupa Parlamentosu 2017 Saharov Ödülü'nün Venezuela muhalefetine verilmesi kararı aldı. Ödülü kazanan adayı belirlemek için toplanan AP Başkanı ve siyasi grup başkanlarının, Venezuela muhalefeti ve siyasi tutukluları tercih ettikleri belirtildi.

AP'deki Liberal Grubun (ALDE) Başkanı Guy Verhofstadt da ödülün Venezuela muhalefetine verildiğini duyurdu.

AP'nin en büyük grubu Avrupa Halk Partisi (EPP) ve Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı'nın (ALDE) aday gösterdiği Venezuela muhalefetinin ödülü almasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Daha önce AP Dış İlişkiler Komitesi'nde yapılan oylamada, aday adayları arasından Guatemala'dan insan hakları savunucu Aura Lolita Chavez Ixcaquic, Venezuela muhalefeti ve Eritre asıllı İsveçli yazar Dawit Isaak finalist olarak belirlenmişti.

Sovyet bilim adamı ve 1975 Nobel Barış Ödülü sahibi Andrey Saharov'un adını taşıyan ödüle geçen yıl DAEŞ terör örgütü tarafından kaçırılan Ezidi aktivistler Nadia Murad ve Lamia Aji Bashar layık görülmüştü.

İnsan hakları ve demokrasiye katkıda bulunan birey ve kuruluşlara 1988 yılından beri verilen Saharov Ödülü, aralık ayında Strazburg’da toplanacak AP Genel Kurulu sırasında düzenlenecek törenle takdim edilecek.