Salak Dağı kurbanlarını vermiyor

Endonezya'da tanıtım uçuşunda Salak Dağı'na düşen Rus Superjet-100 uçağının kurbanlarına iki gündür ulaşılamıyor. Yoğun sis nedeniyle helikopterler, uçağın düştüğü bölgeye yaklaşamıyor.

11.05.2012 - 10:33

Salak Dağı kurbanlarını vermiyor

Rusya havacılık sektörünün büyük umutlar bağladığı Suchoi Superjet-100 tipi uçak, önceki gün tanıtım uçuşu sırasında Endonezya'da Salak Dağı'na çarptı. Tanıtım amacıyla uçağa binen 50 kişiden kurtulan olmadı. Uçağın radarda kaybolması sonrasında, düştüğünün tespit edilmesiyle Endonezyalı yetkililer arama ve kurtarma çalışmalarına başladı.

Endonezya'nın başkenti Cakarta'nın güneyindeki volkanik Salak Dağı'na olumsuz hava koşulları nedeniyle ulaşılamıyor. Dağda bir yamaca çarparak düşen uçağın enkazına ancak havadan helikopterlerle ulaşmak mümkün. Ancak dağdaki yoğun sis nedeniyle enkaz yerine hala ulaşılamadı. Endonezyalı kurtarma ekibi başkanı Sunarbowo Sandi, "Görüş açısı o kadar düşük ki, 5 metre önümüzü bile göremiyoruz. Bu nedenle helikopterler enkaz alanına yaklaşamıyor. Kurbanları oradan çıkarmamız şimdiye kadar mümkün olmadı" dedi.

UMUT KARA EKİBİNE BAĞLANDI
Sandi bu aşamada uçağın enkazına ulaşmak için oluşturdukları kara ekibine bel bağladıklarını söyledi. 85 kişilik kara ekibinin, tırmanarak kaza yerine varmaya çalıştığını belirtti. Kara ekibinin bölgeye bugün ulaşacağını tahmin ettiklerini ancak onlarla da iletişim kurmakta zorlandıklarını belirten Sandi, uçaktaki 50 kişinin öldüğünü tahmin ettiklerini vurguladı.

RUS VE FRANSIZ EKİP DE BÖLGEDE
Rus ve Fransız bir kurtarma ekibi de Endonezya'ya giderek, enkazı ve kurbanları taşıma çalışmalarına katılmak için başkent Cakarta'ya ulaştı.

DÜŞME NEDENİ HALA SIR
Rusya'nın büyük umut bağladığı Superjet-100 uçağının düşüş nedeni ise hala tespit edilemedi. Uçak havalandıktan 20 dakika sonra pilot, uçağın irtifasını düşürmek için izin istedi. Bundan kısa bir süre sonra uçak radardan koyboldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...