'Şam mültecileri için yemek bitiyor'

Şam'daki Filistin mülteci kampı Yarmouk'e, yemek paketlerinin 10 gündür ulaşmadığı belirtildi.

21.04.2014 - 04:57

'Şam mültecileri için yemek bitiyor'

İngiliz The Observer gazetesi, birinci sayfa haberinde Şam'daki mültecilerin durumuna dikkat çekti.

"Kuşatılmışlar, dehşet içindeler... ve bugün Şam mültecileri için yemek bitiyor" başlıklı haberinde gazete, Şam'daki Filistin mülteci kampındaki kötü durumun herkes için bir hakaret olduğunu vurguladı ve Esad kuvvetlerinin BM yardımlarını engellediğini vurguladı.

Yarmouk Mülteci Kampı'ndaki çocukların yemeksiz kalmalarının beklendiğini yazan The Observer, Şam'ın kuşatılan bölgesinin 18 bin çaresiz sakininin açlıkla karşı karşıya olduğunu yazdı.

Yemek paketlerinin Yarmouk Filistin Mülteci Kampına 10 gündür ulaşmadığına işaret eden The Observer, Suriye makamlarının paskalya hafta sonunda da yemek kamyonlarına izin vermesinin beklenmediğini kaydetti. Gazete, 18 aydır hükümet kuvvetlerinin yemek kamyonlarını engellediğini hatırlattı.

Suriyeli makamların Yarmouk'a sadece BM Yardım ve İşler Kuruluşu'nun (UNRWA) kamyonlarına bazen özel izin verdiği belirtildi.

Bir zamanlar Filistin Davasına katkılarından dolayı Suriye'deki en büyük Filistin Kampı olan Yarmouk'un, bombalanan binaları, çaresiz sakinlerinin azalması ve muhalif savaşçılarıyla işe yaramaz bir kabuk haline geldiği kaydedildi. Binlerce Suriyeli vatandaşın Filistinliler arasında yaşadığına dikkat çekildi.

UNRWA'e göre, Yarmouk'da kalan bölge sakinlerinin açlıktan ölmemesi için onlara günde 700 yemek paketinin sağlanması gerekiyor. Her paket 5-8 kişiyi doyuruyor. BM yardım kuruluşu, yılbaşından bu yana günde ancak 100 paket gönderildiğini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...