‘Şam rejimi ve muhalefet aynı odada görüşecek’

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, Suriye hükümetiyle muhalefetin yarın aynı odada görüşmeyi kabul ettiğini açıkladı.

Haberler 24.01.2014 - 19:21

‘Şam rejimi ve muhalefet aynı odada görüşecek’

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, Suriye hükümetiyle muhalefetin yarın aynı odada görüşmeyi kabul ettiğini açıkladı. El İbrahimi, iki tarafın ilk kez yüz yüze geleceği kritik görüşmenin ‘geçici bir hükümet kurulmasına odaklanacağını’ belirtti.

Suriye’deki savaşa politik çözüm bulunması için düzenlenen Cenevre-2 konferansında Şam rejimi ile Suriyeli muhalifler arasında arabuluculuk yapan El Ahdar El İbrahimi, iki tarafın yarın aynı odada görüşmeyi kabul ettiğini açıkladı. Muhalif temsilciler, El İbrahimi'nin açıklamasını doğruladı.

Tarihi görüşmenin, yarın TSİ 11.00'da başlayacağı belirtildi.

El İbrahimi, “İki taraf yarın aynı odada görüşmek konusunda anlaştı... Her iki tarafla yaptığım görüşmede politik çözüm adına cesaret verici” dedi.

El İbrahimi, yapılacak görüşmenin Haziran 2012’de belirtilen ve ‘tarafların geçicic bir hükümet üzerinde anlaşmasını destekleyen’ madde üzerine yoğunlaşacağını söyledi.

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilciliğini yürüten El İbrahimi, “Bence her iki tarafta bu maddenin önemini ve onu kabul etmeleri gerektiğini anlıyor” ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...