TEL AVİV - Sabah 07.00’den başlayarak 15 saat süren oy verme işlemleri tamamlandı. Sandıklar saat 22.00 itibarıyla kapanırken, televizyonlardan da sandık çıkış anketleri anında yayımlandı.

Kanal 2 televizyonu sandık çıkış sonuçlarına göre Kadima 29, Binyamin Netanyahu’nun Likud partisi 27, aşırı sağ söylemleriyle dikkatleri üzerinde toplayan Rus göçmeni Avigdor Lieberman’ın İsrail Evimiz (Yisrael Beiteniu) partisi 15 milletvekilliği aldı. İşçi Partisi ise İsrail Evimiz partisinin ardından 13 milletvekilliği ile 4. sıraya yerleşti.

Kanal 10 televizyonunun sandık çıkış sonuçları da benzer bir eğilim sergiledi. Bu kanala göre Livni’nin Kadima’sı 30, Netanyahu’nun Likud’u 28 ve Lieberman’ın İsrail Evimiz partisi 15 milletvekilliği kazanmış durumda.

İsrail’in resmi devlet televizyonu Birinci kanal ise Kadima’nın 30, Likud’un 28, İsrail Evimiz partisinin 14, İşçi partisinin ise 13 milletvekilliği çıkardığını duyurdu.

Siyasi yorumculara göre, 120 üyeli parlamentoda (Knesset), sağ partilerin milletvekillerinin sayısı 64, sol partilerin toplam milletvekili sayısı ise 56 olarak gözüküyor.

Parlamentonun sol kanat partilerinden Meretz-Yeni Hareket partisi milletvekillerinin sayısı 5’te kaldı.

İlk sandık çıkış sonuçlarının yayımlanmasıyla birlikte, Tel Aviv’de hem Livni’nin, hem de Netanyahu’nun seçim karargahlarında kutlamalar yapıldığı bildirildi.

Kadima lideri Tzipi Livni, ilk sandık çıkış sonuçlarını Tel Aviv’de ailesiyle birlikte evinden izledi.

Likud’lu Gideon Sa’ar da yaptığı açıklamada “Resmi sonuçları beklemek lazım. Aradaki fark çok az. Sonuçlar değişebilir” dedi.