Sandy Kasırgası ABD ve Kanada'yı vurdu

ABD'de Sandy Kasırgası nedeniyle meydana gelen can kaybı sayısı 50'ye yükseldi. New York eyaletinde "Büyük Afet" ilan eden Başkan Obama Kızılhaç merkezini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada fırtınanın etkilediği doğu yakasına seslendi: "Amerika sizinle."

Haberler 30.10.2012 - 05:57

Sandy Kasırgası ABD ve Kanada'yı vurdu

Sandy Kasırgası, dün geceden itibaren ABD’nin Doğu Yakası ve orta kesimlerini vurdu. New Jersey başta olmak üzere, kıyı kesimindeki kentlerde sel ve şiddetli rüzgarların etkisiyle büyük hasar oluşurken, 7 eyalette can kaybı sayısı 50'ye yükseldi. Kanada’nın Toronto kentinde ise bir kadının kasırganın etkisiyle çarpan enkaz nedeniyle öldüğü ifade edildi.


New Jersey, New York, Maryland, Pennsylvania ve Connecticut eyaletlerinde hayat felç olurken, ABD’li yetkililer Batı Virginia başta olmak üzere bazı eyaletlere bir metre kalınlığında kar düşebileceği uyarısında bulundu. Chicago'da ise kıyıya vuran dalgaların 6 metreye ulaşabileceği uyarısı yapıldı. New York'ta yedi metro istasyonunu su bastı.

'BÜYÜK AFET' İLAN ETTİ
ABD Başkanı Barack Obama, New York eyaletinde "Büyük Afet" ilan etti. Seçim çalışmalarına ara veren Obama, Beyaz Saray'da felaketle ilgili durum değerlendirmesi yaptı.

Obama, Kızılhaç merkezini ziyaretinde yaptığı açıklamada ise fırtınayı ''tüm ülke için yürek parçalayıcı'' diye niteledi. Fırtınanın vurduğu doğu yakasındakilere seslenen Obama, ''Amerika sizinle'' dedi.

Obama, eyalet ve yerel yetkilerle koordinasyonlarının 'olağanüstü derecede iyi olduğunu' dile getirdi. Obama, New Jersey gibi fırtınadan zarar gören yerlere gerekli kaynakların aktarımı için ellerinden gelen çabaları göstermeye devam edeceklerini söyledi.

'ÖZÜR YOK, HAREKETE GEÇİN'
Fırtına sonrası müdahaleleri kontrol eden ve yönlendiren hükümet yetkililerine mesaj veren Obama, ''Hareket geçmemeniz için herhangi bir özrünüz olamaz. Bürokrasi ve formalitelere girmeyin'' diye konuştu.

OBAMA NEW JERSEY'İ ZİYARET EDECEK
Öte yandan, Obama'nın yarın, fırtınanın yol açtığı hasarı yerinde incelemek üzere New Jersey eyaletini ziyaret edeceği bildirildi.

ZARAR 30 MİLYAR DOLARI AŞABİLİR
Uzmanlar kasırganın ABD'yi vuran en yıkıcı 10-15 kasırgasan biri olduğunu belirtiyor.

Kasırganın geçen yıl 15 milyar dolar maddi hasara neden olan Irene'nin yol açtığı kayıpları aşarak 30-35 milyar dolara ulaşabileceği vurgulanıyor.

'BÜYÜK KASIRGAYI GERİDE BIRAKTIK'
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, New York'un "büyük kasırga"yı geride bıraktığını ancak hala tehlikenin devam ettiğini söyledi. Bloomberg, toplu taşımanın ikinci bir açıklamaya kadar kapalı tutulacağını, okulların da yarın kapalı olacağını belirtti.

Bloomberg, sadece hayati tehlikesi olanların 911 acil yardım telefonunu aramasını istedi. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, halktan sahillerden ve park gibi açık alanlardan da uzak durmasını talep etti.

'23 BÜYÜK YANGIN ÇIKTI'
Bloomberg, Sandy Kasırgası boyunca New York kentinde 23 büyük yangının çıktığını ve 80 evin kül olduğunu belirtti. ABD Borsası'nın ise yarın açık olacağı belirtildi. 

KESİNTİ BİR HAFTA SÜREBİLİR
New York'ta elektrik trafosundaki patlama sonrası 3.1 milyon insan karanlıkta kaldı. Yetkililer elektrik kesintisinin bir hafta sürebileceği uyarısında bulundu. Ülke genelinde ise, 7 milyon insan elektriksiz kaldı. 15 bin uçak seferi iptal edildi. Yetkililer maddi zararı 20 milyar dolar olarak tahmin ediyor.

Dün gece rüzgarın şiddeti New York ve New Jersey'da saatte yaklaşık 145 km hızla esti. Philadelphia, Washington, Baltimore ve Boston'ı içine alan bölgede ise bu hızın saatte 135 kilometreye çıktığı belirtildi. 

NEW YORK KARARDI
New York kenti, ‘süper fırtına’ya dönüşen Sandy Kasırgası’ndan en çok hasar alan kentlerden biri oldu. Manhattan bölgesinde 250 bin hanenin elektriği kesilirken, tarihi Empire State Binası’nın sönmeyen ışıkları bir acil yardım sinyali gibi karanlığın ortasında belirdi.

New York'ta East ve Hudson nehirleri aşırı yağış nedeniyle taştı, sel suları Aşağı Manhattan’a kadar ulaştı. New York Valiliği yetkililerinden Howard Glaser, “Deniz suyu Manhattan’a ulaştı... Abartmıyorum, sular Battery Tüneli’ne akın ediyor” dedi. Söz konusu tünel, Manhattan ile New York’un finans merkezi olan Long Island’ı birbirine bağlıyor.

Yerel televizyon kanalı WNBC, Staten Island bölgesindeki evlerin çatı katlarına kadar sel sularının içinde kaldığını belirtirken, yüzlerce otomobil sel sularının altında kaldı. New York polisi, botlarla Brooklyn bölgesinde mahsur kalan insanları kurtarmak için saatlerce çaba harcadı. 

375 BİN KİŞİYE TAHLİYE EMRİ
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’ün mutlaka boşaltılması gerektiğini açıkladığı bölgelerde evlerini terk etmeyen on binlerce kişi, mahsur kaldı. Bloomberg, 911 acil yardım hattını saatte 20 bin kişinin aradığını belirterek, şikayetlerin ağırlıklı olarak devrilen ağaç ve elektrik direkleri nedeniyle olduğunu söylemişti. 

"Çok daha tehlikeli olabilir. Bu uzun sürecek bir kasırga" diyen New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, kentte metro sisteminin çalışmadığını, borsa ve okulların kapalı olduğunu belirtmişti.

Sandy Kasırgası grafikte görüldüğü gibi ilerlemeye devam ediyor. Sandy Kasırgası grafikte görüldüğü gibi ilerlemeye devam ediyor.

Şehir yetkilileri, metro seferlerini kaldırırken, Manhattan’daki neredeyse tüm ana yol ve köprüler trafiğe kapatıldı. Wall Street Borsası, 11 Eylül 2001’deki İkiz Kuleler salsırısından bu yana ilk kez işlemlerini durdurdu.

NASA'nın yayımladığı fotoğraf, Sandy'nin etkilediği alanı net bir şekilde gözler önüne seriyor. NASA'nın yayımladığı fotoğraf, Sandy'nin etkilediği alanı net bir şekilde gözler önüne seriyor.

New York polisi ve Ulusal Muhafız Birliği’ne bağlı askerler Belediye Başkanı Bloomberg’ün boşaltılmasını istediği bölgelerde yardıma ihtyacı olan kişilere ulaşmak için devriyeye çıkarken, 3.5 metrelik dalgaların ve sel sularının tehdit ettiği bölgelerde bulunan 375 bin kişi için zorunlu tahliye emri çıkarıldı.

Yetkililer, sel sularının iç bölgelere ilerlemesinin beklendiği Manhattan’da sokakların her türlü önlemle kapatılmaya çalışıldığını belirtti. Hatta, polis araçları sokakları bloke etmek için kullanıldı.

New York semalarında bir tek Empire State Binası'nın ışıkları görülüyor. New York semalarında bir tek Empire State Binası'nın ışıkları görülüyor.

Sandy Kasırgası, şu ana kadar Orta Amerika ülkeleri dahil olmak üzere etkili olduğu bölgelerde en az 67 kişinin hayatına mal oldu. Kasırga nedeniyle dün batan HMS Bounty gemisinde bulunan 17 kişiden 14’ü Sahil Güvenlik tarafından kurtarılırken bir mürettebat öldü, geminin kaptanının ise kayıp olduğu belirtildi.

HMS Bounty böyle battı. HMS Bounty böyle battı.

Sayfa Yükleniyor...