BBC Rusça servisine konuşan Sarkisyan, ilişkilerin normlaşmesi sürecinde bazı anlşamaların sağlandığına dikkat çekerek, ‘Taraflar anlaşmalara sadık kalırsa - normal ve doğru bir yol izler. Maalesef, şimdiye dek Türkiye’den bu konuda büyü bir istek ve çaba görmedim. Ermenistan olarak isteğimiz değişmezdir, ilişkileri önkoşulsuz normalleştirmek’ dedi.

Türkiye’ye sadece sınır açılırsa veya ilişkiler normalleşmeye yakın bir duruma gelirse gideceğini bir daha hatırlatan Ermeni lider, Türkiye ziyaretinin kendisinin bir gelişme olarak pek de önemi bir olgu olmadığını söyledi.

‘Ben Türkiye’ye gideceğim ve ya gitmeyeceğim, pek te önemli değil. Yani ziyareti illa da futbol karşılaşmasına denk getirmek önemli değil’ diyen Sarkisyan, Erivan önünde iki tercihin bulunduğunu vurguladı.

Ermeni lider ‘Ya Ankara ile diyaloğu durduruyoruz ve ben maç için Türkiye’ye gitmiyorum. Veya görüşme süreci devam ediyor ve ben gidiyorum. Şimdi bunlardan hangisi daha önemli?’ şeklinde konuştu.

İlişikilrerin normalleimesi karşılığında soykırım politikasından vazgeçme gibi bir koşul kabul etmediklerini vurgulayan Sarkisyan, ‘Soykırımın tanınması sadece Ermenistan için değil, Türkiye ve bütün dünyta için çok önemli. Tarihi gerçeğinin kabul edilmesi lazım. Halklarımız arasında normal ilişkilerni kurulması çok önemli. Gelecekte de bu tür olarların tekrarlanmaması çok önemli’ dedi.

‘SOYKIRIM DİYECEĞİZ’
Sarkisyan, 1915 olayları hakkında da şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye bugün soykırımı tanısa da tanımasada bizler ‘Evet, soykırım oldu’ diyeceğiz. Çünkü bu gerçek dünya genelinde tüm uzmanlar tarafından kabul edildi. Fakat şu anki koşullarda Türklerle ilişkilerin normalleşmesi sürecinde bu konuyu bir ön koşul olarak görmüyoruz.”