'Sarkisyan 'soykırım' tanınmasın istiyor'

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, kendisiyle görüşmeye gelen Ermeni lobisi temsilcilerine "Ermenistan Cumhurbaşkanı soykırımı tanımamamızı istiyor" dediği iddia edildi.

27.10.2010 - 17:30

'Sarkisyan 'soykırım' tanınmasın istiyor'

Video paylaşım sitesi YouTube’da bir videoya göre ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, kendisiyle görüşmeye gelen Ermeni lobisi temsilcilerine, Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın kendisini arayarak ‘Ermeni soykırımı’nı tanımamalarını istediğini söyledi.

Videonun ne zaman ya da nerede çekildiği konusunda bir bilgi yer almaması, görüntülerin montaj olması ihtimalini güçlendiriyor.

Cep telefonu ya da el kamerası ile çekilmiş gibi görünen videoda, Başkan Yardımcısı Biden kendisini ziyarete gelen Ermeni toplumu temsilcileriyle konuşuyor.

YouTube'da videoyu ekleyen "marty8465" isimli kullanıcı hakkındaki kayıtlara girildiğinde, siteye dün üye olduğu, ve sadece söz konusu Biden videosunu yüklediği görülüyor. Kullanıcı hakkındaki bilgilerde 40 yaşında olduğu ve ABD'de yaşadığı yer alıyor.

Videoda resmi bir konuşma sonrası yanına yaklaşıp kendisine soru sormaya çalışıyor gibi görünen Ermeni Amerikalılara, “Türkler gerçeğin ne olduğunu anlamak zorunda” diyen Biden, Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın kendisini arayarak Beyaz Saray’dan, Türkiye’yle Ermenistan arasında bir yol haritası oluşturulması döneminde ve Başkan’ın 24 Nisan konuşması öncesinde ‘Ermeni soykırımı’nı tanımaktan kaçınmasını istediğini söylüyor.

Biden’la Ermeni toplumu temsilcileri arasındaki diyalog şöyle ilerliyor:

Lobi temsilcisi: Ben bir Ermeni’yim ve size Senato’da yaptıklarınız için teşekkür etmek istiyorum. Bir sorum var. Ben ABD’deki Ermeni toplumunun en aktif üyelerinden biriyim ve bildiğiniz gibi biz…
Biden: Evet, biliyorum.
Lobi temsilcisi: Biz çok, çok acılar çektik. Size toplumumuza nasıl bir mesaj vermemiz gerektiğini sormak istiyorum
Biden: Toplumunuza iletmeniz gereken mesaj bizim geri adım atmadığımızdır. Türkler gerçeğin ne olduğunu anlamak zorunda. Bizim de yapmamız gereken, biliyorsunuz, uzlaşma süreci bir süredir devam ediyor ve süreç üzerinde bir süredir emek harcanıyor. Onlara Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın beni aradığını ve “Bakın, müzakere sürecinde olduğumuz bir dönemde, bu konuyu şu anda fazla zorlamayın” dediğini söyleyin. Biz pas geçtik. Bu olay şimdi geçmişte kaldı. Neyse, gerçekler bir şekilde ortaya çıkar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...