Sarkisyan: Ya sınır açılacak, ya abluka kalkacak

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Türkiye’ye gelmesi için en azından iki şarttan birinin gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

29.07.2009 - 10:26

Sarkisyan: Ya sınır açılacak, ya abluka kalkacak

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Ekim ayında Bursa’da yapılacak Türkiye-Ermenistan futbol karşılşmasını "iki koşuldan en az birisi gerçekleşmezse" izlemeyeceğini söyledi.

Sırp meslektaşı Boris Tadiç’le Erivan’da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Sarkisyan, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın maç davetini kabul etmem için ya kara sınırı açılacak ya da bizler Ermenistan’a uygulanan ablukanın kaldırılması için gerekli şartlar oluşturulacak" şeklinde konuştu.

Sarkisyan’a göre, şu an Ermenistan Türkiye’den"ziyaretin olumlu havasını oluşturacak yapıcı adımlar" bekliyor. "Türkiye tarafı daha önce verdiği sözleri tutarsa, Abdullah Gül’ün davetini kabul edeceğim" diyen Ermeni lider, karşılaşmaya kısa bir süre kaldığını hatırlattı.

Bölgesel sorunlar konusuna da değinen Sarkisyan, Dağlık Karabağ sorununu ima ederek, "Problemler güç kullanmadan uluslararası hukuk temelinde çözümlenmeli" dedi.

Sarkisyan’a göre, tüm sorunlara uygulanan "standart çözüm formülü" mevcut değil: "Her sorun kendine özgün tarihe ve özel sürece sahip. Tüm bunlar dikkate alınmadan adaletli ve uzun süreli çözüme ulaşılamaz."

Sırbistan lideri Tadiç ziyareti kapsamında Erivan’daki sözde soykırım anıtına çelenk bıraktı, ‘1915 kurbanlarının’ hatırasına ağaç dikti ve anıt defterşine "Ermeni halkının kurbanlarının hatırasına saygı duyuyorum" cümlesini yazdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...