NTV

SDG Menbiç'ten ayrılmayacağını açıkladı

NTV Haber

Dünya

Fırat'ın batısındaki bölgeleri Suriye rejimine bırakacağını açıklayan Suriye Demokratik Güçleri bu defa Menbiç'ten ayrılmayacağını bildirdi. Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG, bu konudaki kararı "Menbiç Askeri Konseyi"nin kararı olarak teyit etti.

Suriye Demokratik Güçleri, Menbiç'ten çekilmiyor. Reuters'ın haberine göre, Suriye Demokratik Güçleri'ne bağlı Menbiç Askeri Konseyi, ilçe merkezi ve çevresini korumaya devam edeceğini açıkladı. Çoğunluğunu YPG militanlarının oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, bölgenin uluslararası koalisyonun gözetimi altında olduğunu da tekrarladı.

Yapılan açıklamada, ilçenin geçtiğimiz yıl DAEŞ'in elinden alınmasından bu yana konsey tarafından kontrol edildiği, konseyin de Amerikan güçleri tarafından desteklendiği belirtildi.

Bu arada, AFP haber ajansı Menbiç'in batısındaki Yalanlı Köyü'nde konuşlanan Amerikan zırhlı araçlarının görüntülerini servis etti. Görüntülerde, Amerikan yönetiminin Suriye Demokratik Güçleri'ne verdiği zırhlı taşıyıcılar, üstlerine Amerikan bayrağı çekilmiş halde görülüyor.

Öte yandan, Menbiç'e askeri sevkiyat yapan Amerikan bayraklı zırhlı araçlar, eskiden Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu Caber Kalesi'nden geçerken görüntülendi.

Konvoyun coğrafi konum saptaması, İngiltere merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün savunma analisti Joseph Demsey tarafından yapıldı. Amerikan bayraklı zırlı araç konvoyunun, Süleyman Şah türbesinin taşınmadan önceki yeri olan ve Türk toprağı kabul edilen Caber Kalesi'nin önündeki köprüden geçtiği tespit edildi.

ETİKETLER