'Sefil Avrupa' açıklaması Rumlara yaradı

Avrupa Birliği Zirvesi'nin taslak bildirgesinde, Türkiye'ye yönelik eleştiriler artırıldı. Bildirgede özellikle Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz sondajıyla ilgili tartışmalarda Rum kesimine destek verildi. Cumhurbaşkanı Gül'ün "Sefil Avrupa" açıklamasının Rumların taleplerini AB'ye kabul ettirmesinde kolaylık sağladığı iddia edildi.

NTV Haber 06.12.2011 - 13:28

'Sefil Avrupa' açıklaması Rumlara yaradı

Avrupa Birliği Zirvesi perşembe günü Belçika'nın başkenti Brüksel'de başlayacak. Zirve bildirgesinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin kilit ortaklarından biri olduğu vurgulanıyor.

Türkiye'nin özellikle Arap Baharı sürecinde etkili bir rol üstlendiği, hem siyasi hem de ekonomik olarak bölgesel etkisini arttırdığı kaydedildi.

Bununla birlikte özellikle Rum yönetiminin girişimleriyle Ankara'ya yönelik eleştirilerin arttığı da dikkat çekti. Bildirgede Rum kesiminin egemen bir ülke olduğu, Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aranmasına ilişkin İsrail'le yaptığı anlaşmaların da yasal bulunduğu belirtiliyor.

Belgede, Türkiye'nin Rum kesimini petrol ve doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili olarak tehdit etmemesi gerektiği vurgulandı.

'İLİŞKİLERİ DONDURMA KARARI ÜZÜNTÜ VERİCİ'
Ankara'nın 1 Temmuz 2012'de başyalacak Rum kesiminin dönem başkanlığında Avrupa Birliği ile ilişkileri dondurma kararından da üzüntü duyulduğu ifade ediliyor. Türkiye'nin Rum kesimi ile ilişkilerini normalleştirmesi ve limanlarını Rumlara açması gerektiği hatırlatılıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Sefil Avrupa" açıklamasının, Kıbrıs Rum kesiminin Ankara aleyhindeki taleplerinin kabul edilmesini kolaylaştırdığı kaydediliyor.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE VURGU
Anayasal reformların bir an önce gerçekleştirilmesi talep edilen bildirgede, çok sayıda gazeteci ve yazar hakkında açılan davaların ve kapatılan internet sitlerinin ifade özgürlüğü alanında endişelere yol açtığı da not ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...