Şili'yi yeniden inşa etmek 3-4 yıl alacak

Şili Devlet Başkanı Bachelet, 8,8 büyüklüğünde depremle sarsılan ülkesinin yeniden inşasının 3-4 yıl alacağını söyledi. Ülkede 7 şehirde yağmalama olaylarını engellemek için gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Haberler 04.03.2010 - 15:11

Şili'yi yeniden inşa etmek 3-4 yıl alacak

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, 8,8 büyüklüğündeki depremin ardından ülkesinin yeniden inşasının en az 3-4 yıl alacağını söyledi.

Bachelet, yaptığı açıklamada, ülkesinin yeniden inşası için uluslararası maddi yardıma ihtiyacı olacağını belirtti.

Şili'nin alt yapısını alt üst eden depremde 800'den fazla kişi hayatını kaybetti. Depremin ülkeye 30 milyar dolarlık zarar verdiği tahmin ediliyor.

Ülkede yaşanan artçı şoklar ise depremzedeleri korkutmaya devam ediyor. Ülkede depremin ardınadn geçen 4 günde 'büyük' sayılan yaklaşık 150 artçı sarsıntı kaydedildi.

Depremin merkez üssü yakınlarındaki Concepcion'da ise yağma olaylarının önüne geçilmeye çalışıyor.

GECE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Ülkede yağmadan korkulan toplam 7 kentte ise gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yetkililer, halkın yağma endişesinin giderilmesi amacıyla depremin merkez üssünün 200 km kuzeyindeki bir hat boyunca Curico, Molina ve Sagrada Familia kentlerinde gece yarısıyla 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirtti.

Curico kentinin tarihi şehir merkezinin yüzde 90'ının yıkıldığı da gelen haberler arasında.

Ülkenin ikinci büyük kenti Concepcion'da da yağma riskinin devam etmesi yüzünden yetkililer, pazar gününden beri uygulanan sokağa çıkma yasağı süresini, 18.00'den öğleye kadar 18 saate yükseltti.

Pazar ve pazartesi yoğun yağmaya ve mağazaların ateşe verilmesine sahne olan Concepcion'da halkın büyük bölümü kendilerini savunmak için gruplar oluşturdu.

Kanada da depremden etkilenen Şili halkına 2 milyon dolar yardım yapacağını açıkladı.

Uzmanlar, Şili'deki depremin yol açtığı hasarın faturasının 30 milyar doları bulacağını belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...