Şincan'da rehine operasyonu: 7 ölü

Çin'in Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde iki kişiyi rehin aldığı iddia edilen 7 kişi polis tarafından öldürüldü.

Anadolu Ajansı 29.12.2011 - 11:23

Şincan'da rehine operasyonu: 7 ölü

Şinhua ajansının haberine göre, Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Hotan vilayetine bağlı Pişan kasabasında iki kişiyi kaçırdığı iddia edilen bir gruptan 7 kişinin "tutuklanmaya direnmesi" nedeniyle polis tarafından ateş açılarak öldürüldüğü belirtildi.

Yerel yetkililere dayandırılan haberde "rehine kurtarma sırasında" 7 kişinin öldürüldüğü, 4 kişinin yaralandığı, ayrıca bir polisin operasyon sırasında öldüğü, birinin ise yaralandığı kaydedildi.

İKİ REHİNE KURTARILDI
Haberde iki rehinenin kurtarıldığı belirtildi. Yetkililer, soruşturmanın halen devam ettiğini kaydetti. Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bulunan Pişan kasabası, Taklamakan çölünün yanında bulunuyor.

Hotan'da temmuz ayında bir grup balta ve bıçaklarla bölgede bir karakola saldırdığı gerekçesiyle yapılan yine bir rehine operasyonunda 14'ü saldırgan olduğu savunulan 18 kişi ölmüştü.

Temmuz ayındaki olayın ardından iki ayrı ayrı grubun Kaşgar'da iki ayrı saldırıda bulunduğu ve 13 kişinin öldüğü, 44 kişinin de yaralandığı bildirilmişti. Hotan ve Kaşgar'da meydana gelen bu iki olaya karıştığı iddia edilen 4 kişi eylül ayında idama mahkum edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...