ABD ve Rusya büyükelçileri Dışişleri'ne çağrıldı

Türkiye, Kuzey Suriye'de Washington ve Moskava'nın PYD'ye desteğine ilişkin duyulan rahatsızlığı iki ülkenin büyükelçilerine iletti.

ABD ve Rusya büyükelçileri Dışişleri'ne çağrıldı

Rusya ve ABD büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. ABD Büyükelçisi John Bass ile Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu görüştü.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, ABD Büyükelçisi Bass'e, "Türkiye için PKK ile PYD arasında ayrım yoktur. PYD'ye silah vermek PKK'ya silah yardımı yapmaktır. Bunu Türkiye'ye karşı yapılmış bir eylem olarak kabul ediyoruz' mesajı verdi. 

ABD yönetimine, silahların Türkiye'ye sızması ve olası eylemlerde kullanılması halinde gerekirse Kuzey Irak'a yapıldığı gibi Suriye'nin kuzeyine de operasyon yapılabileceği mesajı verildi..

Rusya Büyükelçisi de Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, hava sahası ihlalleriyle ilgili uyarıda bulunuldu. Görüşmede, Rus elçiye PYD'ye destek verilmemesi uyarısı da yapıldı.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'ne de hava sahası ihalleri konusundaki rahatsızlığını iletti.

Sinirlioğlu, PYD konusunda da Rusya Büyükelçisi'ne uyarılarda bulundu.

ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki muhaliflere 50 ton silah ve cephanelik yardımı yaptığı açıklanmıştı.

ABD'den yapılan açıklamada, silah ve cephanelik yardımının Suriye'deki Kürt güçlere değil, Araplara yapıldığı vurgulandı. 

Sayfa Yükleniyor...