Sistem karşıtı İspanyollar meydanlarda

İspanyol polisinin, Madrid'deki Sol meydanında sabahlamaya devam eden çok az sayıdaki sistem karşıtını bugün kaldırıp, meydanın temizlenmesini protesto eden binlerce kişi Madrid sokaklarına döküldü.

Anadolu Ajansı 03.08.2011 - 12:29

Sistem karşıtı İspanyollar meydanlarda

İspanya'daki mevcut siyasi, ekonomik ve sosyal düzeni protesto etmek için geçen 15 Mayıs'tan bu yana eylemlerine devam eden sistem karşıtları, bu kez Sol meydanını boşaltmak zorunda kalmalarını protesto etti. Akşam saatlerinde başlayan gösteride Sol meydanına girmek isteyen sistem karşıtları, meydana giren tüm sokakların polis tarafından kapatılmasından dolayı ilk sokakta oturma eylemi yapıp, daha sonra meclise doğru yöneldi.        

Meclis önünde de polis barikatıyla karşılaşan göstericiler, bir süre slogan attıktan sonra, 15 Mayıs'ta ilk gösterilerin başlatıldığı yerlerden olan Atocha istasyonuna doğru yürüdü. Sloganlarla birbirlerini yönlendiren sistem karşıtları, gece boyunca gösterileri devam edeceklerini ve Sol meydanına giriş yapmayı bir kez daha deneyeceklerini söylediler.        

Bu arada yürüyüşten dolayı Sol meydanındaki metro durağı kapatılırken, göstericilerin bazı yollarda kısa süreliğine trafiği durdurma eylemleri yaptıkları görüldü. Bu zamana kadar barışçıl geçen ve kayda değer bir polis müdahalesi olayının olmadığı yürüyüş boyunca sistem karşıtları "Buna demokrasi diyorlar ama değil", "Hayır, hayır, hayır, korkmuyoruz", "Bu meclis bizi temsil etmiyor", "Utanın, utanın", "Ne olursa olsun Sol meydanına döneceğiz" şeklinde sloganlar attılar.        

Ayrıca, Madrid'deki sistem karşıtlarının yürüyüşüne destek için Barcelona kentinde de bir grubun gösteri yaptığı açıklandı.        

Öte yandan Sol meydanını ve Prado caddesini temizleyen belediye işçilerinin yaklaşık 27 ton çöp topladığı bildirildi.        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...