‘Siz Fransızların gayesi petrol’

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, dünkü NATO toplantısının detaylarını yazdı. Görüşmelerde Erdoğan'ın sözleri ipleri kopma noktasına getirdi.

25.03.2011 - 13:48

‘Siz Fransızların gayesi petrol’

Libya'daki gelişmeleri gündeminden indirmeyen İtalyan basını, Türkiye'nin tavrını da yakından izliyor. Haber ve yorumlarda Türkiye'nin ağırlığı basında sık sık vurgulanıyor.


Ülkenin en önemli günlük gazetesi Corriere della Sera'nın Brüksel temsilcisi Luigi Offedu'nun diplomatik görüşmelerinin perde arkasını aktardığı haberi de bunlara bir örnek. Haberde dün Brüksel'de yapılan NATO toplantısında Türkiye ve Fransa arasında yaşanan gerginliğin detayları yer aldı.

‘SİZ FRANSIZLARIN GAYESİ PETROL’
"Siz Fransızların gayesi petrol" başlığı altında verilen haberde, Brüksel'de tele konferans yöntemi ile biraraya gelen dışişleri bakanlarının arasında yaşanan gerginliğin detayları aktarıldı.

Toplantıda Fransa’ya karşı tepkilerin yoğunlaştığı önemli bir detay olarak belirtildi. Ayrıca operasyonun NATO komutasına devredilmesi kararının arkasında sadece ABD, Fransa, İngiltere ve Türkiye'nin olduğu vurgulandı.

'TAM BİR KAOS'
NATO toplantısında tam bir kaos yasandığını ve her kafadan bir ses çıktığını yazan Corriere della Sera toplantının perde arkası hakkında İngiliz The Guardian gazetesinden de alıntı yaptı.

Guardian’da yer alan habere göre, Başbakan Erdoğan'ın hava saldırılarının gerçek amacının Libya halkının kurtarılması değil, enerji kaynakları üzerindeki çıkarlar olduğunu dile getirip herkesi vicdanlı olmaya çağırmasından sonra ipler koptu. Ancak diplomaside sıkça görüldüğü gibi bu açıklamadan 2 saat sonra anlaşmaya varıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...