Fransa'da burka ve peçeli çarşafın yasaklanmasına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Fransız Danıştayı, bugün açıkladığı bir raporda, burka ve çarşafa yönelik genel ve mutlak bir yasağın hukuksal açıdan sorun yaratacağını bildirdi.

Danıştay, burka ve peçeli çarşafın tamamen yasaklanması için yapılacak yasal bir düzenlemeye, Fransız yüksek yargısı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde itiraz edilebileceğini belirtti. Bu yönde bir düzenlemenin uygulanmasında zorluklar yaşanacağına da işaret edildi.

KAMUYA AİT MEKANLARDA YASAĞA YEŞİL IŞIK
Ancak Danıştay, kadın vücüdunu tamamen örten burka ve peçeli çarşafın, kamuya ait mekanlar ile havalimanları ve garlar gibi güvenliğin yoğun olduğu yerlerde yasaklanmasına yeşil ışık yaktı.

Danıştayın bu görüşünün, burka ve peçeli çarşaf konusunda yasa tasarısı hazırlamakta olan Fransız hükümeti için temel oluşturacağı söyleniyor.

İktidar partisi Halk Hareketi Birliği'ne mensup bir grup milletvekilinin burka ve peçeli çarşafın Fransa genelinde tamamen yasaklanması için Ocak ayında Meclise sunduğu karar tasarısının önümüzdeki haftalarda tartışılması bekleniyor. Meclisteki siyasi partilerin geniş desteği nedeniyle onaylanmasına kesin gözüyle bakılan ancak hukuksal planda bağlayıcılığı bulunmayan karar tasarısının ardından Fransız hükümetinin burka ve peçeli çarşafın kamusal alanda yasaklanması için bir yasa tasarısı hazırlaması bekleniyor.