"Sol kesim hadiseye cinsel boyut katıyor"

18 yaşındaki Noemi Letizia ile ilişkisinin niteliği nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde olan Berlusconi, kendini böyle savundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.05.2009 - 14:46

"Sol kesim hadiseye cinsel boyut katıyor"

İtalya'da eşi Veronica Lario ile boşanma aşamasındaki Başbakan Silvio Berlusconi'nin, 18 yaşındaki Napolili Noemi Letizia'ya gösterdiği ilgi, magazin basınının yanı sıra siyaset gündemini meşgul etmeye de devam ediyor.

Berlusconi, İtalya'da sol kesimlerin hadiseye cinsel boyut katma girişimlerinin gerçekle bir alakası bulunmadığını savunarak, "Özel yaşama ait bir konuyu, siyasi saldırıya dönüştürme peşinde olanların davranışı utanç vericidir" dedi.

Letizia'nın eski nişanlısı Gino Flaminio, dün La Repubblica'ya verdiği demeçte, Berlusconi ile genç kız arasındaki ilişkinin, Berlusconi'nin Letizia'yı telefonla bizzat aramaya başlamasıyla doğduğunu iddia etmişti.

Bunun ardından ana muhalefet konumundaki Demokrat Parti'nin Genel Başkanı Dario Franceschini ise yaptığı açıklamada, "Berlusconi, siyasette olduğu gibi özel yaşamıyla ilgili olarak da yalan söylüyor. Noemi konusunda da başbakan yalan söylemiştir. Artık gerçeği açıklaması şart. Zira şu anda kamuoyuyla alay etmenin yanı sıra ülkemizin dış dünyadaki itibarını zedelemektedir" diye konuştu.

Kimi muhalefet sözcüleri Berlusconi'yi istifaya çağırırken Radikal Parti'nin önemli isimlerinden Emma Bonino ise parlamentonun konuya ilişkin bir soruşturma komisyonu oluşturmasını önerdi.

HERKES BENİ YIPRATMAYA ÇALIŞIYOR
Berlusconi, bugün Amerikan CNN televizyonunda yayımlanan demecinde, Noemi meselesini de, Milano Mahkemesi'nde kendisinin de sanıklar arasında yer aldığı bir yolsuzluk davasından çıkan mahkumiyet kararını da kendisini yıpratmaya yönelik bir hamle olarak yorumlayarak, "Gazeteler, yargıçlar ve sol beni her şekilde yıpratma peşinde. Ama İtalyanlar benim yanımdadırlar" dedi.

Letizia ve ailesiyle olan ilişkisinin, masumane bir tanışlıktan öteye geçmediğine değinen Berlusconi, kendisine yönelik eleştirileri şu sözlerle yanıtladı:

"Beni yalan söylemiş olmakla suçluyorlar. Durumu tümüyle açıkladığımda bana tüm İtalyanlar hak verecektir. Ortada menfi denilebilecek bir şey yok. Durumu kısmen açıkladık, önümüzdeki süreçte tümüyle netleştireceğiz. Başlangıçta tamamen özel yaşamla ilgili olduğu için benim ile bu aile arasındaki ilişkiye değinmeye sıcak bakmamıştım. Zira insanların özel yaşamına saygı bunu gerektiriyor."

Başbakan Berlusconi, dokunulmazlığı nedeniyle yargılanmasının mümkün olmadığı yolsuzluk davasında İngiliz Avukat David Mills'in 4,5 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili olarak da "Mahkemenin bu kararı bir skandaldır. Solcu yargıçlar, konuya ilişkin kararlarını zaten davayı ele almadan vermiş durumdaydılar. Bunlar yargıç değil, birer siyasi militan. Yargıyı siyasi emellerine alet ediyorlar. İtalya'da kızıl yargıçlar dediğimiz bu kesim, zaten her seçim kampanyası öncesinde beni yıpratmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...