Somali'ye gıda yardımı durdu

BM Dünya Gıda Programı, Somali'nin güneyindeki faaliyetlerini askıya aldı.

05.01.2010 - 13:55

Somali'ye gıda yardımı durdu

BM'ye bağlı Dünya Gıda Programı, Somali'nin İslamcı grup El Şebab'ın kontrolündeki güney bölgelerindeki faaliyetlerini güvenlik gerekçesiyle durdurdu. Kararın nedeni El Şebab'ın kabul edilemez talepleri ve çalışanlara yönelik tehditleri olarak açıklandı.

Dünya Gıda Programı'nın sözcüsü Peter Smerdon, "Kabul edilemez koşullar ve silahlı örgütlerin talepleri, Dünya Gıda Programı'nın Somali'nin güneyinde en savunmasız insanların çoğuna ulaşma kabiliyetini engelledi" dedi. Smerdon'un bahsettiği koşullar, kadın yardım görevlisi kullanılmaması ve güvenlik garantisi karşılığında altı ayda bir 20 bin dolar ödenmesi.

Smerdon, bu bölgede faaliyetlerin askıya alınmasına rağmen Somali'nin orta kesimleri ve başkent Mogadişu dahil olmak üzere kuzeyinin büyük bölümünde aktif olmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Dünya Gıda Programı, Somali'de kuraklık ve çatışmalar yüzünden ortaya çıkan akut insani krize yapılan uluslararası yardımların merkezinde yer alıyor. Uzmanlara göre, Somali nüfusunun yarısı yardıma ihtiyaç duyuyor ve bu kişilerin dörtte üçü, ülkenin orta kesimleri ve güneyinde yaşıyor.

Dünya Gıda Programı'nın kararından 1 milyon insanın olumsuz etkileneceği belirtiliyor.

Bölgedeki birçok yardım kuruluşu, benzer gerekçelerle faaliyetlerini sık sık durdurmak zorunda kalıyor. Ancak Dünya Gıda Programı'nın daha önce hiç bu kadar kapsamlı bir şekilde faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmadığına dikkat çekiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...