Son camisiz başkente cami

Avrupa'nın tek camisiz başkenti olma özelliğini taşıyan Atina'da cami inşasına başlanacağı duyuruldu.

Haberler 29.04.2010 - 18:08

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgo Petalotis, Avrupa'nın tek camisiz başkenti olan Atina'da 500 kişi kapasiteli bir cami yapımının kararlaştırıldığını söyledi.

Yunan medyasının haberine göre Petalotis, caminin, kentin Votanikos semtinde inşa edileceğini belirtti.

Deniz Kuvvetleri'nin mülkiyetindeki bir arsaya yapılacak olan cami için büyük bir ekonomik krizde olan Yunanistan'ın devlet ödeneklerinden faydalanılacağı vurgulandı.

Cami inşaası projesinin ayrıntıları, Başbakan Yardımcısı Theodoros Pangalos'un başkanlığını yapacağı, Din İşleri ve Eğitim, İçişleri, Dışişleri, Savunma ve Kamu Güvenliği Bakanları'nın katılacağı bir heyet tarafından belirlenecek.

Öte yandan, basın - yayın organları, Atina'da cami yapımı işlemlerinin ''hızlandırıldığına'' dikkat çektikleri haberlerinde, söz konusu proje tamamlandığında caminin, başkentte iki asır sonra faaliyete geçecek Müslümanlara ait ilk resmi ibadet yeri olacağını vurguladılar.

Eğitim Bakanlığı ile Atina Çevre Planlaması Organizasyonu arasında varılan anlaşma sonucunda caminin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın tedarik edeceği 17 dönümlük bir alana inşa edilmesine karar verildiği kaydedildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı üst düzey yetkililerinin konuya ilişkin açıklamalarında ise, ''Cami için ayrılan bölgenin, halkın kolayca ulaşabileceği bir yer olması nedeniyle tercih edildiğini'' vurguladıkları belirtildi.

Yetkililerin ayrıca, ''Biz ülkemizin karşılaştığı toplumsal sorunların farkındayız ve mekanın kullanımı için elimizden geleni yapacağız. Kısa bir süre içinde cami, Müslüman vatandaşlarımızın hizmetinde olacak'' ifadesini kullandıkları bildirildi.

2,5 MİLYON EURO MASRAF OLACAK
Haberlerde, Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı tarafından yapılacak masrafın 2,5 milyon Euro tutarında olacağı belirtilirken, cami inşası ve çevre düzenlemesiyle birlikte yapılacak toplam harcamaya ait net bir değerlendirme bulunmadığının altı çizildi.

Harcamaların, Devlet Yatırım Programı'ndan karşılanacağı kaydededilirken, caminin toplam 840 metrekarelik bir alanı kaplayacağı belirtildi.

Yunanistan'da son 12 yıldır başkent ve çevresinde yaşayan Müslümanların ibadetleri için bir cami inşası ve mezarlık yapımı konusu tartışılıyor.

Parlamentonun karar alması ve Kilise'nin de desteklemesine rağmen şu ana kadar bu konuda ilerleme kaydedilmedi.

Sayfa Yükleniyor...