ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Doğu Akdeniz çağrısı

SON DAKİKA HABERİ: ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "Tüm taraflara Doğu Akdeniz'de tansiyonu düşürme çağrısı yapıyoruz. Ambargonun kaldırılmasının doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz" açıklaması yaptı.

Haberler - NTV Haber 02.09.2020 - 20:53

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Doğu Akdeniz çağrısı

Son dakika haberi! 

Amerika Birleşik Devletleri'nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne yönelik silah ambargosunu 33 yıl sonra kaldırma kararına tepkiler sürerken tarafından bir açıklama daha geldi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo "Uzun zamandır üstünde çalıştığımız bir karardı. Herkesten bölgedeki gerginliği düşürmelerini istiyoruz" dedi.

Pompeo, "Bu adımın Doğu Akdeniz'deki yüksek gerginlik zamanında alındığını biliyoruz ama doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile görüşmeye devam ettiğini ve her iki tarafa da tansiyonu düşürme ve diplomatik diyalog kurma çağrısında bulunduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, "Bu konunun diplomatik bir yol ile çözüme kavuşması konusunda görüşmeye ihtiyacımız var. Bölgede askeri hareketliliği artırmak doğru bir adım değil. Sadece negatif sonuçlara yol açar" dedi.

Sayfa Yükleniyor...