İlişkili Haberler

Son dakika haberi! Kazakistan'ın başkenti Astana'da 8. Suriye konulu toplantı düzenleniyor. Toplantıda, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin ne zaman toplanacağı kararlaştırıldı.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'nın kaynak gösterildiği habere göre, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi 29-30 Ocak'ta Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek.

HEYETLER ÜZERİNE UZLAŞI DAHA SONRA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye özel temsilcisi Alexander Lavretyev, Astana'daki görüşmelerin Rusya'nın önümüzdeki yılın başında düzenlemeyi planladığı Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne odaklandığını belirtmişti.

Rus temsilci Alexander Lavretyev, ancak heyetler listesi üzerindeki uzlaşının daha uzun süre alacağını ve bunun üç haftayı bulabileceğini açıklamıştı.

TÜRKİYE PYD'NİN KATILMASINI İSTEMİYOR

Rusya'nın daha önceden düzenlemeyi planladığı kongre, PYD'ye Moskova'dan resmi davet gönderildiğinin ortaya çıkması üzerine Türkiye'nin itirazı nedeniyle ertelenmişti.

Türkiye terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD ve silahlı kolu YPG'nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne çağrılmasını istemiyor. Türkiye, kongreye katılım için PYD dışındaki Suriyeli Kürt grupların bir listesini Rusya'ya verdiğini açıklamıştı.