Strauss-Kahn evde yatacak!

Cinsel saldırı suçlamasıyla ABD'de tutuklanan IMF'nin eski başkanı, 1 milyon dolarlık kefalet karşılığında elektronik kelepçeyle ev hapsinde tutulacak.

19.05.2011 - 23:15

Strauss-Kahn evde yatacak!

Cinsel saldırı suçlamasıyla tutuklanan Uluslararası Para Fonu eski başkanı Dominique Strauss-Kahn, 1 milyon dolar kefalet karşılığında, 24 saat ev hapsi ve elektronik kelepçe şartıyla serbest bırakıldı.

Kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Strauss-Kahn'ın daha önceski kefalet başvurusu reddedilmişti.

Strauss-Kahn 6 Haziran'da bir kez daha mahkemeye çıkacak.

Dominique Strauss-Kahn, New York'ta ikinci kez mahkemeye çıkarıldı.

Gri bir takım elbise giydiği gözlenen Kahn, mahkemeye getirilirken, kendisini bekleyen karısı Anne Sinclair ve kızının da aralarında bulunduğu destekçilerine gülümsedi. Sinclair, gazetecilere hiçbir açıklama yapmadan adliyeye girdi.

Savcılık, büyük jürinin Kahn'a resmi suçlama getirdiğini belirtirken, duruşmanın başında Bölge Savcı Yardımcısı John McConnell, büyük jürinin, Kahn'a yönelik resmi iddianame düzenlenmesi için yeterince delil bulunduğu görüşünde olduğunu söyledi.

Savcı, "kendisine karşı önemli deliller var ve bunlar, soruşturma devam ettikçe giderek artıyor" görüşünü mahkemeye sundu.

Mahkemenin Strauss-Kahn hakkındaki kararı ise, 1 milyon dolar kefaletle elektronik kelepçe ve ev hapsi oldu.Strauss-Kahn hakkındaki eski en az iki benzer dosya da polis tarafından yeniden incelemeye alındı.

Soruşturmayla ilgili polis kaynakları, Reuters'a, bu dosyalardan birinin, Kahn'ın 3 yıl önce, IMF ekonomisti Piroska Nagy ile ilişkisiyle ilgili olduğu bilgisini verdi. IMF bu olayda Kahn'ın görevini kötüye kullanıp kullanmadığını soruşturmuştu.

Kahn soruşturma makamıyla işbirliği yaparak, görevini kötüye kullanmadığını söylemiş, ancak Nagy, IMF adına soruşturmayı yürüten bir avukata yazdığı mektupta, Kahn'ın kendisine yönelik olarak birkaç kez, uygun olmayan tekliflerde bulunarak, görevini kötüye kullandığını, başkanlık pozisyonunu kendisine yaklaşmak için bir araç olarak kullandığını savunmuştu.

Manhattan'da görevli bir savcı da hafta başında, Kahn'ın geçmişte de benzer cinsel tacizlerde bulunduğuna dair iddialar olduğunu söylemiş, ancak ayrıntı vermemişti.

Bu suçlamaların, Kahn'ın Fransa'da 22 yaşındaki genç bir Fransız yazarla 2002'de geçtiği bildirilen olaylarla da ilgili olabileceği kaydedildi. Tristane Banon adlı yazar, 2007'deki açıklamasında, olay sırasında Kahn ile bir mücadele olduğunu, kendisinin Kahn'ı tekmelediğini, Kahn'ın da onun sutyeni ve pantolonunu çıkarmaya çalıştığını, yerde kavga ettiklerini söyledi. Banon'un, Fransa Sosyalist Partisi üyesi ve Kahn'ın arkadaşı olan annesinin iknası sonucu Kahn hakkında suç duyurusunda bulunmadığı kaydedildi.

Ancak Banon'un avukatı David Koubbi, Reuters'a, New York'taki bu son olaydan sonra, Kahn hakkında suç duyurusunda bulunmayı düşündüklerini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...