Strauss-Kahn'ın cinsel taciz ile yargılandığı davada, Manhattan Bölge Savcısı Cyrus Vance’i müvekkilleri hakkında bilgi sızdırarak davayı baltalamakla suçlayan temizlik görevlisi kadının avukatları, savcının davadan çekilmesini talep ederek, Vance’in yerine özel bir savcının atanmasını istedi.

SAVCI REDDETTİ
Tecavüze uğradığı ileri sürülen kadının avukatlarının suçlaması üzerine açıklama yapan savcı sözcüsü ise iddiaların tümüyle asılsız olduğunu söyledi.

Savcılık makamı, temizlikçi kadının ilk verdiği ifadede Büyük Jüri'ye yalan söylediğini itiraf ettiğini belirterek, tecavüze uğradığını iddia eden kadının saldırıya uğradığını yöneticisine bildirmeden önce başka odayı temizlemeye gittiğini vurguladı.

Davacı kadının avukatı ise Strauss-Kahn’ın müvekkiline cinsel tacizde bulunduğunu yineleyerek bunu destekleyen çok miktarda delil olduğunu kaydetti.

NYT: KESİN KANITLAR ORTAYA ÇIKTI
The New York Times gazetesi, adlî tahlillerde Strauss-Kahn ile davacı kadın arasında cinsel ilişki olduğuna dair kesin kanıtlar ortaya çıktığını; ama artık savcıların oda temizlikçisinin olayla ilgili olarak anlattıklarının çoğuna inanmadığını yazmıştı.

Gazete, Gine'den ABD'ye göç etmiş kadının sığınma başvurusu sırasında söylediklerinde gözlenen tutarsızlıklarla, uyuşturucu ticareti ve kara para aklama işlerine karışmış bazı kimselerle ilişki içinde olması olasılığının, savcıları huzursuz ettiğini yazdı.