Sürgünden başbakanlığa

Pakistan'da dün yapılan genel seçimlerin ilk sonuçları, eski Başbakan Navaz Şerif'in liderliğindeki Pakistan İslam Birliği'nin zaferine işaret ediyor.

Haberler 12.05.2013 - 16:42

Sürgünden başbakanlığa

Pakistan’daki seçimler sonucunda ülkede ilk kez iktidar, seçimle işbaşına gelen bir hükümetten, demokratik yollarla belirlenen başka bir hükümete geçecek.

İlk belirlenen sonuçlara göre, iktidardaki Pakistan Halk Partisi seçimlerde büyük oy kaybına uğradı. Parti, Taliban'ın saldırıları nedeniyle birçok bölgede miting düzenleyemedi.

Ülke genelinde seçim günü düzenlenen saldırılarda toplam 24 kişi ölmesine rağmen seçimler başarılı kabul ediliyor.

Katılım oranının yüzde 60 civarında olduğu tahmin ediliyor. 2008'deki seçimlerde bu oran yüzde 48 olmuştu.

7 YILLIK SÜRGÜN
İlk sonuçlar temel alınarak yapılan tahminlere göre, Navaz Şerif'in partisi doğrudan seçilen 272 sandalyenin 130 kadarını alacak.

Bu durumda Şerif'in bağımsızların ve küçük partilerin desteğiyle hükümeti kurabileceği belirtiliyor.

Ancak Pakistan'ın kuzey batısındaki Lahore kentinde ilk sonuçların açıklanmasından sonra teşekkür konuşması yapan Şerif, tüm partilere kendisiyle masaya oturup ülkenin sorunlarını çözme çağrısında bulundu, "Bir kez daha bize size hizmet etme fırsatı verdiği için Allah'a şükürler olsun" dedi.

BBC İslamabad muhabiri Mike Woolridge, seçim sonuçlarının 1997'de General Pervez Müşerref tarafından kansız bir darbeyle devrilerek müebbet hapis cezasına çarptırılan ve yedi yıl sürgünde kalan Şerif için büyük bir başarı olduğunu vurguluyor.

Şerif, Suudi Arabistan'dan 2007 yılında dönmüştü.

Pakistan Adalet Hareketi lideri eski kriket yıldızı İmran Han, Şerif'i kutladı. Lahore'da bulunan BBC muhabiri Owen Bennett Jones, Han'ın düş kırıklığına uğradığına dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'nin partisi olan Halk Partisi'nin Adalet Hareketi'yle ikincilik için yarıştığı ve 40'ın altında sandalye kazanmasının beklendiği belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...