Suriye ordusu Dera’da

Suriye askerleri, tankların eşliğinde muhaliflerin merkezi olan Dera kentine girdi. Kentten çok sayıda haber kişinin öldürüldüğü haberleri geliyor.

25.04.2011 - 10:34

Suriye ordusu Dera’da

Hafta sonu yaşanan kanlı olayların ardından Suriye ordusu geniş çaplı bir operasyon başlattı. Harekatın merkezinde ülkedeki olayların ilk kez başladığı yer olan Dera kenti var.


Ordu birliklerinin bu sabaha karşı Dera’ya girdikleri ve ardından şehirden silah seslerinin duyulduğu belirtiliyor. Kente 3 binden fazla güvenlik görevlisinin girdiğini söyleyen görgü tanıkları, keskin nişancıların çatılarda mevzilendiklerini, tankların sokaklarda dolaştığını, askerlerin rastgele ateş açtıklarını anlattılar.

Fransız haber ajansı, görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberde 5 kişinin öldüğünü duyurdu. Reuters haber ajansı da görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberde çok sayıda cesedin caddelerde yattığını duyurdu. Ajansa telefonla bağlanan bir görgü tanığı, Ömer Camii yakınında iki cesedin yattığını, insanların evlerine kapandığını söyledi. Göstericilerden Abdullah Abazid, güvenlik güçlerinin gösteriye müdahale ettiğini, ağır silahlarla yapılan müdahalede en az 25 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı.

CEBLE'DE 13 ÖLÜ
Suriyeli muhalifler ayrıca, kıyı şehri Ceble kentinde güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine ateş açmaları sonucu 13 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Güvenlik güçlerinin Humus kentinde de onlarca muhalifi gözaltına aldıkları haber veriliyor.

Suriye'de 18 Mart'ta başlayan olaylarda şimdiye kadar yaklaşık 350 kişi öldü, onlarca kişi de kayıp.

ÜRDÜN SINIRI KAPATILDI
Yaşanan bu gelişmelerden sonra Suriye hükümeti Ürdün sınırını kapattı. Reuters'a konuşan bir yetkili, sınırın kapatılma zamanının, Dera'daki operasyonla bağlantılı olduğunu söyledi. Ürdün'ün başkenti Amman'daki bir üst düzey diplomat da Dera ve Nasib'deki sınır kapılarının trafiğe kapatıldığını doğruladı.

'YOK ETME SAVAŞI AÇILDI'
Suriye'nin önde gelen insan hakları savunucusu Suhair Atassi, Esad hükümetinin demokrasi yanlılarını toptan yok etmek için savaş başlattığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...