Suriye topraklarında ilk kamp

Çatışmalardan kaçan Suriyeli sığınmacılar için kendi ülkelerinde de ilk kez bir kamp kuruldu. Türk sınırına çok yakın Kah kasabasında kurulan kampta 5 bin kişi yaşayabilecek.

NTV Haber 10.10.2012 - 11:10

Suriye topraklarında ilk kamp

Suriye'de çatışmalardan kaçan sığınmacılar için artık kendi ülkelerinde de yaşayabilecekleri bir kamp olacak. Sığınmacılar için ilk kamp ülkenin kuzeybatısında, Türkiye'ye çok yakın bir mesafedeki Kah kasabası yakınlarında açıldı.

Gönüllüler tarafından açılan kamp çiftçilerden satın alınan 40 bin metrakarelik bir alan üzerinde kuruldu. Kampta 5 bin kişinin yaşayabileceği belirtiliyor.

Kah'ta kurulan kampa ilk sığınmacı aileler otobüslerle getirildi. Sığınmacılara burada elektrik,içme suyu,duş alanları ve yemek gibi hizmetler verilecek.

Suriye içinde kurulan ilk kampın giderleri ise, yabancı bağışçılar tarafından karşılanacak. Özellikle Libya'nın bu konuda öncü olduğu belirtildi.

Kampa en yakın askeri bölge 30 kilometre uzaklıkta olduğu için sığınmacılar kendilerini kampta güvende hissettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler, Suriye'den kaçanların sayısının yıl sonuna kadar 700 bini aşabileceğini tahmin ediyor. Halen sadece Türkiye'de 100 binden fazla Suriyeli sığınmacı bulunuyor.

Suriye'nin diğer komşusu Ürdün'de de 100 binden fazla Suriyeli sığınmacı kamplarda yaşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...