'Suriye Ulusal Konseyi feshedilsin'

Suriye'deki krizle ilgili ABD'den beklenmedik bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye muhalefetinin lider değişikliğine gitmesini ve Suriye Ulusal Konseyi'ni fesh etmesini istedi.

Haberler 01.11.2012 - 11:11

'Suriye Ulusal Konseyi feshedilsin'

Suriye'de 19 aydır devam eden şiddet olaylarına rağmen Beşşar Esad'ı iktidardan uzaklaştıramayan Suriyeli muhalifler önümüzdeki hafta Katar'ın başkenti Doha'da toplanıyor.

Suriyeli muhaliflerin toplantısı öncesi ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'dan "beklenmedik" bir açıklama geldi. Suriye Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Esad rejimine karşı başarılı olamayan Suriye muhalefetinin lider kadrosunun değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Suriye muhalefetinin çatı örgütü Suriye Ulusal Konseyi'nin, ülkedeki tüm muhalifleri bir araya getirmeyi başaramadığını ileri süren Clinton, "Suriye Ulusal Konseyi'nin uzun zamandan beri muhaliflerin lider kadrosunu temsil etmediğini açıklıkla ortaya koymalıyız" dedi.

'CEPHEDE SAVAŞAN LİDER OLMALI'
Suriye muhalefetini temsil eden liderlerin, cephede savaşanlar arasında seçilmesi gerektiğini ifade eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Suriye muhalefetini temsil eden liderler, birçok olumlu sıfatlarına rağmen 20,30 ya da 40 yıl dışarda yaşamış kişiler arasında seçilmemeli. Cephede özgürlükleri için mücadele eden ve savaşan insanları temsil eden kişiler arasından seçilmeli. Ayrıca seçilecek lider kadrosu, tüm Suriyelilerin haklarını savunacak ve koruyacak kararlılıkta olan kişiler olmalı" şeklinde konuştu.

'OBAMA İNSİYATİF ALACAK'
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Doha toplantısı öncesi yaptığı açıklama, Obama yönetiminin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iktidardan uzaklaştırılması için daha fazla insiyatif alacağı şeklinde yorumlandı.

Suriye'de cephede savaşan muhalif bazı grupların, terör örgütü El Kaide ile bağlantısı olduğu iddia ediliyor. Bu durumun Suriye'de Esad karşıtı, sağlık bir muhalefeti engellediği belirtiliyor.

LAVROV'DAN ESAD'A DESTEK
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, dün yaptığı açıklamada Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a desteğini yineledi. Lavrov, Esad'ın iktidardan uzaklaştırılmasının çare olmadığını vurgulayarak, "Esad'ın geleceğini Suriye halkı tayin etmeli. Esad'ı iktidardan uzaklaştırmak birilerinin önceliği olursa, bu Suriye'de kanın bir süre daha akması anlamına gelir. Esad'ın iktidarı bırakması halinde şiddet daha da artar" dedi.

Sayfa Yükleniyor...