Suriye'de ateşkes ihlali

Suriye'de Kurban Bayramı boyunca ateşkes kararı alınmasına rağmen operasyonlarda ölenlerin sayısı 50'yi aştı. Suriye Ordusu, "Ateşkes sürüyor ancak saldırılara karşılık veriyoruz" açıklamasında bulundu. Reuters ise Şam'da bomba yüklü araç patladığını ve çok sayıda ölü-yaralı bulunduğunu açıkladı.

Haberler 26.10.2012 - 16:17

Suriye'de ateşkes ihlali

Kurban Bayramı'nda Esad yönetimi ile muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasında ateşkes planının yürürlüğe girmesinin ardından, Suriye'nin muhtelif bölgelerinde Esad güçlerinin operasyonlarına devam ettiği belirtildi.

Suriye Ordusu, "Ateşkes sürüyor ancak saldırılara karşılık veriyoruz" açıklamasında bulundu.

Suriye'de Kurban Bayramı boyunca ateşkes kararı alınmasına rağmen operasyonlarda ölenlerin sayısı 50'yi aştı. Ölümler Şam, Deyr'uz-Zor, Humus, İdlib, Dera, Halep ve Hama'da yaşandı.

ŞAM'DA BOMBA YÜKLÜ ARAÇ PATLADI
Reuters Haber Ajansı ise son olarak, Şam'da bomba yüklü araç patladığını ve çok sayıda ölü-yaralı bulunduğunu duyurdu.

Suriye Genel Devrim Konseyi de Esad güçlerinin günün ilk saatlerinden bu yana ateşkese uymadığını açıkladı.

Konsey, İdlib'in Han Şeyhun beldesinde aynı aileden 2 kadının öldürüldüğünü, Şam'ın Harasta banliyösünde ise protesto gösterisi düzenleyenlere açılan ateş sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Esad güçlerinin Humus'un Halidiye mahallesindeki kuşatmasını sürdürdüğünü ve sivil yerleşim birimlerinin aralıklı olarak tanklarla bombalandığını da öne süren Konsey, MIG tipi Suriye savaş uçaklarının Şam'ın Kabun banliyösünü bombaladığı bildirirken, İdlib'in Eriha ilçesinde de hava bombardımanının devam ettiğine dikkati çekti.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden yapılan açıklamada, Esad rejiminin 95 noktaya saldırıda bulunduğu iddia edildi.

Konsey, Beşşar Esad'ın 23 Ekim'de aldığı genel af kararının da sözde kaldığını, Şam ve Humus merkez hapishaneleri başta olmak üzere hiçbir cezaevinde siyasi mahkumların serbest bırakılmadığını kaydetti.

Suriye ordusu, dün, bayram boyunca ateşkes ilan edildiğini, ancak saldırı olursa karşılık verileceğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...