Suriye'de cuma namazında saldırı

Suriye'nin başkenti Şam'ın Rukneddin mahallesinde bir caminin çıkışında meydana gelen patlamada 5 Suriye askeri öldürüldü. Başkent Şam'da Enformasyon Bakanlığı yakınında da bir patlama meydana geldi.

07.09.2012 - 16:09

Suriye'de cuma namazında saldırı

Suriye devlet televizyonu, Suriye'nin başkenti Şam'ın Rukneddin mahallesinde bir cami önünde düzenlenen saldırda 5 Suriye askerinin öldürüldüğünü, çok sayıda yaralının olduğunu duyurdu.

Devlet televizyonu, saldırının cuma namazı çıkışında, bomba yüklü bir motosikletle gerçekleştirildiğini belirtti.

Suriyeli muhalifler ise, Şam'ın iki kenar mahallesinde 45 kişinin öldürüldüğünü ileri sürdü. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, iki kenar mahallede öldürülmüş 45 kişinin cesedine rastlandığını açıkladı.

AB'DEN SURİYE'YE 60 MİLYON EURO
Avrupa Birliği ise, 2.5 milyon kişinin yardıma muhtaç olduğu Suriye'ye 60 milyon Euro ek insani yardımda bulunacağını açıkladı.

AB insani yardım komiseri Kristalina Georgieva, bugün yaptığı açıklamada, yeni fonun sığınma, tıbbi yardım ve insani amaçlar için kullanılacağını söyledi.

Ek yardımla 27 üyeli birliğin Suriye'ye yaptığı yardım 200 milyon Euro'nun üzerine çıkacak. Uluslararası toplumun şimdiye kadar sağladığı yardımın yarısını böylece AB'den gelmiş olacak.

24 SURİYELİ NUSAYBİN'DEN GİRİŞ YAPTI
Suriye'deki şiddet olaylarından kaçan 24 kişi de Nusaybin'e geldi. Suriye'nin Kamışlı kentinden geldikleri öğrenilen 13'ü çocuk 24 kişi, Nusaybin ilçesi yakınlarındaki mayınlı sınır bölgesinden geçerek Türk askerlerine sığındı.

Nusaybin Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçen Suriyeliler, Şanlıurfa'daki sığınmacı kamplarına gönderildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...