Suriye’de gösteriler Halep’e sıçradı

Bir aydır devan eden gösteriler ükenin ikinci büyük şehri Halep’e de sıçradı.

14.04.2011 - 12:41

Suriye’de gösteriler Halep’e sıçradı

Suriye'de siyasi reform isteyen üniversite öğrencileri ülkenin ikinci büyük kenti Halep'te sokaklara çıktı. 500 kişinin katıldığı gösteri, Suriye'de yaklaşık bir ay önce protestoların başlamasından bu yana Halep'te düzenlenen ilk gösteri oldu.

Halep'teki insan hakları savunucuları, Şam Üniversitesi'nin hukuk fakültesinde de daha küçük çapta bir gösteri yapıldığını, Halep'teki gösteride ise polisin göstericileri güç kullanarak dağıttığını ve bazı öğrencileri tutukladığını bildirdi.

Kürt İnsan Hakları Komisyonu'nun başkanı Radif Mustafa da, telefonla Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada güvenlik güçlerinin göstericilerle çatıştığını ve dört öğrencinin tutuklandığını söyledi. Mustafa, öğrencilerin ülkenin kuzeyinde ve güneyinde, Deraa ve Banyas kentlerindeki gösteriler sırasında çıkan çatışmaların kurbanları ile dayanışma içinde olduklarını göstermek istediklerini kaydetti.

KADIN VE ÇOCUKLAR SOKAKTA
Suriye'nin başlıca karayolu da son zamanlarda demokratik reform isteyenlerin tutuklanmasını protesto etmek isteyen yüzlerce kadın ve çocuğun akınına uğradı. Ülkeden gelen haberlere göre, gösteriye beyaz bayrak ve zeytin dalı taşıyarak katılan kadınların çoğu Beyda köyünün sakinleriydi.

Dün Beyda yakınlarındaki karayolu eylem düzenleyen kadınlar tarafından kapatıldı. Dün Beyda yakınlarındaki karayolu eylem düzenleyen kadınlar tarafından kapatıldı.

Suriye ordusu, dün sakinlerini Banyas'taki gösterilere katılmakla suçladığı Beyda köyünü kuşatma altına almıştı. Görgü tanıkları Beyda'ya giriş çıkışların tamamen askerlerin kontrolünde olduğunu, ambulansların çatışmalarda yaralananları almak için köye girmesine izin verilmediğini aktarıdı.

Cumartesi günü Banyas kentinde çıkan çatışmalarda, 9'u asker 13 kişi ölmüştü.

BİR AYDA 200 ÖLÜ
Suriye'de yaklaşık bir ay önce başlayan portesto gösterileri istikralı bir şekilde artıyor.

Ülkenin önde gelen demokrasi yanlıları, olaylarda şimdiye kadar 200'den fazla kişinin öldüğünü belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...