El Arabiya'nın haberine göre, Suriye İnsan Hakları Savunma Birliği, 30'lu yaşlarındaki mühendis Muhammed Abdülmevla El Hariri'nin askeri mahkeme tarafından idama mahkum edildiğini açıkladı.

Örgütten yapılan açıklamada, "vatana ihanet ve dış unsurlarla temaslarda bulunmak" suçudan El Hariri'nin, tutuklandığı 16 Nisan'dan bu yana işkenceye maruz kaldığı ve ifadesinin işkence altında alındığı belirtildi.

Açıklamada, El Hariri'nin, Uluslararası Af Örgütü'nün bir dönem "Suriye'nin kara deliği" olarak nitelendirdiği Seydnaya askeri cezaevinde tutulduğu kaydedildi.

Örgüt, Suriyeli yetkililerden, El Hariri'nin cezasının iptal edilmesini, uluslararası toplumdan da "güvenlik güçleri ve rejim yanlısı milisler tarafından yapılan şiddet, öldürmeler ve işkencenin durdurulması için müdahale etmesini" istedi.

25 BİN MUHALİF TUTUKLANDI
El Hariri, ülkenin güneyinde bulunan Dera vilayetindeki güvenlik ve insani durumun korkunç olduğunu söylediği El Cezire mülakatının ardından tutuklanmıştı.

Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, yönetim karşıtı olayların başlamasından bu yana hükümetin muhaliflere karşı yürüttüğü operasyonlarda 25 binden fazla kişinin tutuklandığını bildiriyor.